SKOZK przekaże 30 mln zł na ratowanie zabytków

Ponad 30 mln zł zostanie przekazane w tym roku na prace remontowe i konserwatorskie przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Połowa tej kwoty przeznaczona będzie na ratowanie zabytków o randze narodowej, w skład których wchodzą ołtarz Wita Stwosza i sarkofagi królewskie.

Cieszę się, że z roku na rok pomimo różnych zabiegów, aby ten budżet uszczuplić udaje się utrzymać dotację z budżetu państwa dla SKOZK. Rok 100-lecia odzyskania niepodległości to także rok, w którym wszyscy z dużo większą pieczołowitością i atencją będziemy odnosić się do polskiego dziedzictwa: dziedzictwa intelektualnego i duchowego i jego materialnych śladów  – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Do SKOZK wpłynęło 214 wniosków o dofinansowanie prac. W 2018 eoku otrzyma je 121 przedsięwzięć. Wśród najważniejszych jedenastu znajdują się m.in.: sarkofagi królewskie i groby bohaterów narodowych w Katedrze na Wawelu (tegoroczna dotacja – 1 mln 245 tys.), ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej (2 mln 192 tys.), synagogi i cmentarze Remuha (646 tys.), wnętrza kościoła Bożego Ciała (1 mln 337 tys.), hala Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (3 mln 61 tys.) dawny Arsenał Miejski z Basztą Stolarską i Ciesielską, w których mieści się Muzeum Książąt Czartoryskich (3 mln 230 tys.).

To są przedsięwzięcia służące nie tylko konserwacji zabytków. Każdy z nich ma jakiś element związany z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie, to są nowe przestrzenie muzealne, nowe trasy zwiedzania i ścieżki dydaktyczne w obiektach, które wszyscy Polacy odwiedzają lub będą odwiedzać przynajmniej raz w życiu – wyjaśnił Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK.

W tym roku po raz pierwszy od 1930 roku konserwowany będzie sarkofag marszałka Józefa Piłsudskiego. Planowany jest także remont krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

W drugim roku realizacji projektów kluczowych SKOZK przekaże na nie w sumie 16 mln 88 tys. zł.

Pozostałe blisko 14 mln zł w formie dotacji przeznaczone zostanie na 110 zadań. Są wśród nich m.in. remont konserwatorski Domu Jana Długosza, kontynuacja konserwacji wnętrz Katedry na Wawelu, prace w Collegium Maius – w pomieszczeniach Librarii czyli biblioteki; rozpoczęcie wymiany dachu w kościele pw. św. Piotra i Pawła, wykonanie projektu budowlanego adaptacji kamienic u zbiegu ulic: Krakowskiej i Węgłowej na cele Biblioteki Kraków, zabezpieczenie budynku spichlerza w zespole dworskim w Branicach, remonty i przebudowy dawnych fortów, prace w klasztorach o. Augustianów, Bernardynów, Cystersów, Kamedułów oraz Paulinów.

SKOZK wspiera również remonty kamienic prywatnych. Na dotacje w tym zakresie przeznaczono 2 mln 928 tys. zł. Zgodnie z przyjętą w poniedziałek uchwałą w 2019 roku Komitet dofinansuje kontynuacje jedynie siedmiu kamienic (willi Kossakówka i dwóch kamienic przy ul. Grodzkiej).

SKOZK dysponuje pieniędzmi z budżetu państwa, które przekazywane im są za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta.

Prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący SKOZK wspomniał, że w grudniu minie 40 lat od powołania Komitetu, jednak nie planują jubileuszowych uroczystości. Zamiast nich ma mieć miejsce merytoryczne sprawozdanie o tym, co udało się osiągnąć przez ten czas w dziedzinie ratowania krakowskich zabytków. Publikacje na temat społecznego zaangażowania ma przygotować w ciągu 2–3 lat prof. Bogusław Krasnowolski.

Wśród zadań, których w 2017 r. nie udało się zrealizować – ze względu na wciąż trwające postępowanie sądowe – prof. Ziejka wymienił remont Domu im. Józefa Piłsudskiego przy krakowskich Oleandrach, na który Komitet chciał przeznaczyć 3,5 mln zł dotacji. Przewodniczący SKOZK przypomniał, że wystąpił do ministra kultury o kontrolę funkcjonującego w tym miejscu Muzeum Czynu Niepodległościowego. Odbyła się ona na początku marca.

Mamy w tym roku wielką rocznicę i nic nie jesteśmy w stanie zrobić, ponieważ nie ma dobrej woli ze strony stowarzyszenia, które czeka na wyrok sądu w sprawie zasiedzenia. To, co się dzieje, wymaga interwencji – mówił prof. Franciszek Ziejka. Sytuację wokół Domu im. J. Piłsudskiego nazwał skandalem.

Wiceprzewodniczący SKOZK prof. Bogusław Krasnowolski dodał, że niepokojący jest także stan innego krakowskiego zabytku – Pałacu Wodzickich przy ul. św. Jana i apelował do władz miasta o podjęcie działań w tej sprawie. Dodał także, że jego zdaniem przy planowaniu w kolejnych latach finansowania projektów kluczowych (2020-23) należy rozważyć obniżenie ich finansowania do poziomu około 30 proc. wartości zadań.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Nicola Chwist

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*