Ślady osadnictwa nad jeziorem Titicaca starszy niż państwo Inków

Nad brzegami jeziora Titicaca międzynarodowy zespół archeologów odnalazł ślady zorganizowanej sieci osadniczej i pozostałości działalności religijnej. Nie było w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż odnalezione artefakty są o wiele starsze niż osadnictwo inkaskie w tym rejonie. Najprawdopodobniej są to pozostałości nowoodkrytej kultury i religii w tym regionie Ameryki Południowej.

Badając stanowiska archeologiczne nad brzegami peruwiańsko- boliwijskiego jeziora Titicaca oraz jego dno, badacze z międzynarodowego zespołu poszukiwawczego odkryli szczątki zwierząt ofiarnych, naczynia, złoto, muszle oraz kamienie szlachetne. Szczegółowe datowanie pozwoliło określić ich pochodzenie na IX- X wiek n.e. Odkrycia te pokazały naukowcom, iż na tych terenach już okresie pełnego średniowiecza (jak postrzegano je w Europie) w regionie tym istniała zorganizowana religia. A to wraz z odnalezionymi na brzegach pozostałościami zorganizowanej sieci osadniczej wskazuje, iż już na około pięć stuleci przed obecnością na tym terenie Inków, nad Titicacą funkcjonowało prekolumbijskie państwo.

Odkrycia te prawdopodobnie rzucają nowe światło na badania nad dziejami Imperium Tiwanaku-Wari, funkcjonującego na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej w okresie VII- XI stulecia n.e.

Źródło: kopalniawiedzy.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*