Śląsk zbuntowany | Recenzja

D. Zalega, Śląsk zbuntowany

Wiele jest jeszcze tematów w historii, które jak dotąd nie doczekały się porządnego opracowania, albo przynajmniej dobrej pozycji popularnonaukowej na swój temat. Najnowsza książka Dariusza Zalegi zdaje się wypełniać tę lukę w odniesieniu do jednej z takich kwestii. A chodzi o śląskich ochotników w hiszpańskiej wojnie domowej!

Udział zagranicznych ochotników na frontach wojny domowej w Hiszpanii w latach trzydziestych XX stulecia jest kwestią bardzo często omawianą, której poświęcono już setki stron w mniej lub bardziej fachowych opracowaniach. Jednak losy śląskich ochotników, którzy w wonie tej bronili republiki i jak mniemali praw robotniczych pozostaje już troszkę mniej znany. I temu tematowi naprzeciw wychodzi „Śląsk zbuntowany”, który co prawa nie jest pozycją naukową, ale niemal w reporterskim stylu przedstawia losy tych, którzy na płw. Iberyjskim walczyli za swe przekonania.

Książka, jak przystało na wydawcę, ukazała się w pięknej formie, twardej, solidnej okładce i naprawdę ładnej szacie graficznej. Co prawda na pierwszy rzut oka jest dość cienka, ale wrażenie to znika w trakcie lektury, głównie przez bogactwo treści. W sposób ciekawy omawia rzadko poruszany temat i niesie bardzo dużo informacji na temat historii Śląska w początkach XX stulecia, jego sympatii politycznych etc. Jest to bardzo zgrabne i treściwe nakreślenie kontekstu, ale moim zdaniem zbyt rozwlekłe i obszerne. Zajmuje niemal połowę książki.

Dziwny i trochę nijaki jest też początek opowieści. Jakby skonstruowany nieco na siłę i wciśnięty tam jeszcze większą przemocą. Co prawda łączy się z dalszą częścią historii, jednak osobiście po lekturze miałem mocno mieszane uczucie co do wstępu właśnie. Mimo słabego startu dalej jest już nieco lepiej, by momentami narracji wzbiła się na wyżyny jakości. Osobiście bardzo spodobał mi się też styl pisarski autora, jednak zdecydowanie bardziej wiedziałbym go w innej tematyce.

Reasumując: „Śląsk zbuntowany” jest pozycją dość ciekawą, którą zdecydowanie warto przeczytać dla poszerzenia horyzontów myślowych. Jest napisana w dobrym stylu i przepięknie wydana. Mimo niestety rzucających się w oczy wad nadal zasługuje na dość dobrą ocenę.

Wydawnictwo: Czarne

Ocena recenzenta: 4/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*