„Słowianie połabsy” – Jerzy Strzelczyk | Patronat medialny

8 października w księgarniach pojawi się nowa książka profesora Jerzego Strzelczyka „Słowianie połabscy”
Z radością informujemy, iż pozycja ta została objęta przez nasz portal patronatem medialnym.

Mało kto dziś pamięta o Słowianach połabskich, mimo iż wiele nazw geograficznych (Drezno, Lipsk, Rostok) do dziś jakże wymownie świadczy o ich istnieniu. Pozostały liczne, choć jakże fragmentaryczne wzmianki o Słowianach, ich władcach, zwycięstwach, porażkach i trwaniu, wreszcie o stopniowym zaniku poczucia słowiańskiej odrębności, w kronikach, rocznikach, dokumentach, nekrologach klasztornych, urbarzach i innych pisanych źródłach średniowiecza. Pozostały ukryte liczne ślady kultury materialnej, społecznej i duchowej (posążki bóstw). Tylko wprawne oko historyka, szukającego i kojarzącego różnorodne świadectwa przeszłości i niedającego się ponieść zbędnym emocjom, może pokusić się o próbę odtworzenia świata słowiańskiego, któremu nie dane było wejść na równych prawach do średniowiecznej Europy.
Słowianie połabscy — najdalej na zachód wysunięty odłam Słowiańszczyzny Zachodniej, wcześniej od innych skazany na konfrontację z potężnymi sąsiadami, najdłużej wytrwał w archaicznych strukturach plemiennych i rodzimych wierzeniach pogańskich, aż do XII wieku zachowując też własne oblicze polityczne. Obiektywnie stanowili zaporę dla ekspansji niemieckiej. Ostatecznie pokonani, przyczynili się do ukształtowania średniowiecznego narodu niemieckiego.

Autor: Jerzy Strzelczyk
Tytuł: Słowianie połabscy
Poznań 2013, ISBN 978-83-7177-986-2, format 130 x 200 mm, oprawa miękka ze skrzydełkami, cena 24,90 zł
Data premiery: 8 października 2013 roku

One Comment

  1. Czy obmyślony współcześnie znak tzw słowianowierców na okładce książki o średniowiecznych Połabianach to jakiś ponury żart?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*