Starożytna rzymska kotwica odnaleziona na dnie Morza Śródziemnego

Włoscy nurkowe zajmujący się podwodną archeologią natrafili na niesamowite znalezisko. W wodach Cieśniny Świętego Bonifacego odnaleźli starożytny artefakt będący kotwicą należąca do rzymskiego statyku.

 Szacuje się, że ma ona aż 1400 lat. Samo odkrycie było przypadkowe, a dokonał go Yuri Donno- biolog morski podczas poszukiwań zgubionego silnika. Wtedy właśnie spostrzegł ciekawy obiekt, który po wstępnym zbadaniu okazał się być starą kotwicą. Postanowił o tym poinformować archeologów oraz policję w Cagliari.

Nie pierwszy raz zdarzyło mi się odkryć coś podczas moich nurkowań, ale ta kotwica naprawdę mnie zachwyciła– mówi sam Yuri Donno.

Potem wrócił do łodzi i zaznaczył lokalizację na GPS.  Po dotarciu na ląd o wszystkim poinformował Alessandro Porqueddu- archeologa morskiego.

Kotwica sama w sobie jest niezwykłym artefaktem. Jak się jednak okazało, kilkaset metrów dalej znajdował się wrak starożytnego statku z ładunkiem ceramiki w postaci amfor. Określono, że pochodzi on z okresu późnorzymskiego.Aktualne informacje wskazują, iż kotwica zostanie w swoim miejscu. Jest, niestety, bardzo delikatna i podczas wydobywania mogłaby ulec zniszczeniu. Zostanie zatem tam gdzie jest ciesząc oczy innych podróżników zwiedzających wody Cieśniny Świętego Bonifacego.

Sam region w ostatnich latach zaskakuje różnymi odkryciami stanowiącymi ślady antycznej przeszłości. Kto wie co jeszcze chce nam pokazać?

Źródło: Divers24.pl

Fot.: Antyczna kotwica odnaleziona w wodach Morza Śródziemnego (źródło: Divers24.pl)

Jakub Zieliński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*