More Maiorum – lutowe wydanie

10 lutego 2014 roku pojawiło się kolejne wydanie miesięcznika genealogicznego More Maiorum. Jest to rocznicowe wydanie periodyku – bowiem minęło już dwanaście miesięcy odkąd ukazuje się on w sieci.

W 80-stronnicowym wydaniu czasopisma możecie znaleźć:

  1. Wywiad ze znanym, cenionym i szanowanym genealogiem – panem Adamem Pszczółkowskim. Pan Adam jest konsultantem genealogicznym Związku Szlachty Polskiej, członkiem Sekcji Demografii Historycznej Komitetu Nauk Demograficznych PAN, a w 2008 roku został wyróżniony w konkursie Curiosa w archiwach państwowych.
  2. Drugą rozmowę przeprowadziliśmy z p. Łukaszem Przelaskowskim – piątym z kolei archiwistą rodu Przelaskowskich, który udokumentowany jest na przestrzeni aż pięciuset lat!
  3. Tematem z okładki jest artykuł dotyczący roli kobiet we władzy. Z pozoru była to grupa społeczna, która nie miała wielu praw – a w żadnym razie, teoretycznie, nie rządziła państwem. Jednak poprzez swój charakter, determinacje i spryt niejedna kobieta sprawowała piecze nad całym państwem – rękoma swoje męża, a czasem kochanka. Opisane zostały postawy czterech kobiet: chyba najsłynniejszej na świecie metresy – Madame de Pompadour, żony Mieszka I – Dąbrówki, znakomitej regentki – Rychezy, a także „pięknego pyszczka” – Marysieńki.
  4. W tym numerze postanowiliśmy rozwikłać genealogię świętego Maksymiliana Marii Kolbe, który zginął śmiercią głodową oddając swe życie za innego więźnia obozu Auschwitz – Franciszka Gajowniczka. Rajmund Kolbe – bo tak miał właściwie na imię, urodził się w Zduńskiej Woli 8 stycznia 1894 roku. Pośród prezentowanych metryk dotyczących przodków Kolbe znajduje się również dokument tożsamości wydany przez władze niemieckie oraz akt zgonu świętego.
  5. Kolejnym niezwykle ciekawym tematem jest odpowiedź na pytanie „Jak było w XIX wieku?” W jednym z ówczesnych poradników dobrych manier można było przeczytać: Nie przystoi szukać towarzystwa dam, gdy zalatuje od ciebie woń wina lub innego trunku albo gdy czuć zapach tytoniu. Palacze powinni po wypaleniu umyć sobie wąsy i brodę.
  6. W dziale poświęconym kresowym cmentarzom pojawił się opis jednej z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii w Europie – Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Rok 1786 to data oficjalnego erygowania cmentarza Łyczakowskiego – jest więc to jedna z najstarszych istniejących do dziś w Europie nekropolii. Dla porównania cmentarz powązkowski w Warszawie powstał w roku 1790, Rakowicki w Krakowie w 1803, a cmentarz na Rossie w 1769.
  7. Wartym uwagi jest również artykuł z działu poświęconego heraldyce. Czy ktoś z Was słyszał o blazonowaniu? Blazonowanie to sztuka opisywania herbów zgodnie z ustaloną terminologią heraldyczną. Artykuł bardzo ciekawy – można z niego wynieść wiele interesujących informacji.
  8. 20-lecie międzywojenne to bardzo ciekawy okres w polskiej historii, kulturze, sztuce i wielu innych dziedzinach. Również w plażowej modzie ten bardzo krótki etap wolnej Polski przyniósł wiele zmian. W latach 20. kostiumy przyjęły formę krótkiego kombinezonu, noszonego w połączeniu z gumowym lub jedwabnym czepkiem, najczęściej zapinanym pod szyją oraz ciżemkami na nogach, wiązanymi na tasiemki.
  9. Saga rodziny Becker – to opowiadanie o przodkach jednego z nowych redaktorów More Maiorum. Jedna z historii ma również wymiar kryminalny – chociaż rzecz działa się przecież w XIX wieku. 29 lipca z domu wychodzi 70-letni już Alojzy, by nigdy nie wrócić. Przeszukiwano miasto, okoliczne pola, bagna, jeziora… Dopiero 4 sierpnia znaleziono go martwego w lesie nielubskim, kilka kilometrów od miasta. Samobójstwo? Morderstwo? Zabłądzenie staruszka i zasłabnięcie? Alojzy znika z kart rodzinnych w równie tajemniczych okolicznościach, jak się pojawił i nie daje sobie tajemnicy wydrzeć. Sprawą zainteresowała się policja kryminalna z Torunia, ale dokumenty przepadły…
  10. Twoi przodkowie, krewni wyemigrowali do Francji? Nie wiesz jak zacząć ich szukać? Ten poradnik jest dla Ciebie! W większości przypadków poszukiwania dotyczą osób, które wyemigrowały do Francji w okresie międzywojennym.
  11. Jesteś początkującym genealogiem? Nie wiesz od czego zacząć? More Maiorum przygotowało dla Ciebie 10 pierwszych kroków – gdzie, jak i od czego zacząć podróż po mrokach rodzinnej historii!
  12. Na czytelników czeka również ciekawe opowiadanie o tacie jednego z internautów. Historia i moralizatorska, i genealogiczna, a w dodatku bardzo ciekawa.
  13. Dla wszystkich genealogów, amatorów rodzinnej historii przygotowaliśmy kolejny językowy poradnik. Tym razem jest to tłumaczenie i transkrypcja niemieckiego aktu ślubu.
  14. W numerze znajdują się również inne, stałe działy miesięcznika – postać i wydarzenie miesiąca, nowości, humor, z pierwszych stron gazet oraz „Co słychać w regionalnych TG?”

Wszystkich sympatyków historii zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią lutowego numeru periodyku!

 

Lutowy numer More Maiorum

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*