Świat Horacego. Dziennik znaleziony w Sabinum | Recenzja

Starożytność skrywa przed nami wiele tajemnic. Pomimo pozornie dokładnego przebadania dziejów najstarszych rozwiniętych cywilizacji wiele rzeczy wciąż jest odkrywanych i opracowywanych przez antropologów, historyków, filologów i archeologów. Powstające na podstawie odkryć opracowania naukowe są zwykle niezrozumiałe dla osób niezwiązanych z historią bądź badaniami nad daną opisywaną cywilizacją. Tutaj z pomocą przyszedł nam Stanisław Stabryła z pracą Świat Horacego. Dziennik znaleziony w Sabinum.

Stanisław Stabryła jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Jako filolog klasyczny Stabryła poświęcił się badaniom literatury łacińskie okresu augustowskiego. Nie zamknął się jednak jedynie w kręgu prac naukowych, ale wyszedł ze swoimi pracami do ogółu społeczeństwa pisząc i wydając przeszło dwadzieścia prac popularnonaukowych i ponad dwa razy tyle prac naukowych.

Wydana z końcem 2017 roku praca Stabryły jest literacką opowieścią o tym, jak wyglądał świat i życie w Rzymie w pierwszym wieku przed Chrystusem. Prezentowana nam powieść została napisana w formie prowadzonych przez Horacego pamiętników, w których opisywał swoje podróże i spotkania z poszczególnymi osobami. Z kart powieści możemy w łatwy i przystępny sposób poznać życie starożytnego Rzymu, przebieg uczt, stan dróg, wybierane przez obywateli rozrywki a także wygląd ówczesnej stolicy świata. Horacy spotyka się na kartach powieści między innymi z Wergiliuszem, czy Lucjusza Warrusa Rufusa.

Wędrówka z Horacym jest niezwykłą opowieścią o życiu w czasach Cesarstwa, o świecie, który pomimo swojej wielkości i niezwykłości już dawno przeminął, wciąż fascynując wielu badaczy i amatorów. Powieść przedstawiająca zarówno przemyślenia głównego bohatera i wierne opis mijanych miejsc czy spotkań została napisana językiem przystępnym dla każdego czytelnika. Ci, którzy interesują się historią Rzymu bez trudu odnajdą wiele odniesień do rzeczywistych wydarzeń, natomiast dla tych, dla których będzie to pierwsze zetknięcie się z historią Rzymu, będzie to również zachęta do dalszego jej poznawania. Powieść posiada niestety również jedną wadę, a jest nią brak dalszych nawiązań do prologu. W nim to poznajemy pracownika uniwersytetu w Oxfordzie który podczas wizyty w Rzymie udał się do Sabinum, dawnej rzekomej posiadłości Horacego gdzie jeden z mieszkańców pokazał mu zwoje znalezione podczas badań archeologicznych. To właśnie tłumaczenie tychże zwojów stanowi główną treść powieści. Niestety na próżno będziemy się dalej doszukiwać poznanego na pierwszych stronach bohatera, co pozostawia pewien niedosyt…

Stanisław Stabryła, Świat Horacego. Dziennik znaleziony w Sabinum

Wydawnictwo: Aspra

Ocena recenzenta: 4/6

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*