Świński smalec wykorzystywano do ciągnięcia kamieni Stonehenge

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Newcastle masywne kamienie tworzące tę monumentalną budowlę były transportowane na miejsce za pomocą specjalnych sań, które smarowano tłuszczem pochodzącym od świń.

W Durrington Walls, niedaleko Stonehenge, została znaleziona ceramika, w której, jak wynika z badań archeologów z Uniwersytetu w Newcastle, w przeszłości trzymano zwierzęcy tłuszcz. Mógł tam być trzymany smalec służący za jedzenie dla setek ludzi ściągających do tego miejsca, jednak zdaniem badaczy smalec mógł być też wykorzystywany w innym celu.  W niektórych naczyniach, wyróżniających się zresztą od innych kształtem, odnotowano podwyższony poziom lipidów i innych pozostałości tłuszczowych. Wyniki uzyskane po przebadaniu ponad 300 fragmentów ceramiki nie pozostawiają złudzeń, że tłuszcz jaki trzymano w naczyniach miał jakąś szczególną funkcję.

Obecne najczęściej przyjmowane wyjaśnienie o formie transportu kamieni mówiło o ludzkim wysiłku. Przeprowadzane eksperymenty pokazały, że kamienne bloki o wysokości do 8 metrów i wadze 2 ton mogły być transportowane przez 20 ludzi, jeżeli tylko korzystali z sań przesuwanych po kłodach. Nasmarowanie tych sań tłuszczem mogłoby dodatkowo ułatwić to zadanie.

Do tej pory istniało ogólne założenie, że ślady tłuszczu zwierzęcego wchłoniętego przez kawałki ceramiki były związane z gotowaniem i konsumpcją żywności, a to prowadziło do początkowych interpretacji w tym kierunku – komentuje Dr Shillito z Uniwersytetu w Newcastle.

Choć to odkrycie stawia nas krok dalej w rozumieniu, czym jest i przede wszystkim czym było Stonehenge, to dalej cała konstrukcja skrywa wiele tajemnic. Wciąż jest wiele pytań bez odpowiedzi dotyczących budowy Stonehenge – dodaje Shillito.

Źródła: dailymail.co.uk, ncl.ac.uk

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*