Archeolodzy w końcu zadbali o Kleparz. Cenne skarby znalezione w Krakowie

Na krakowskim Kleparzu archeolodzy natknęli się na wiele ciekawych eksponatów. Niektóre z nich pochodzą nawet z okresu średniowiecza.

Wszystkie odkrycia nie byłyby możliwe, gdyby nie prace ciepłownicze. Na Kleparzu, przy ulicy Sereno Fenna i okolicznych, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej buduje bowiem nową sieć ciepłowniczą. Jako, że dzielnica zaliczana jest do obszaru historycznego, objęta jest ochroną archeologiczną, a wtedy przy ewentualnych inwestycjach infrastrukturalnych wykopaliska są obowiązkowe. Jedna z pracujących archeologów, Justyna Jarosz-Romaniec, podkreśla, że przygotowania do prac trwały już od marca 2017 roku. Studiowano mapy i źródła historyczne, bo Kleparz, choć jest bardzo starą dzielnicą, był właściwie niezbadany archeologicznie.

Zabytki znalezione przez naukowców są różnego rodzaju i pochodzą z różnych epok. Znaleziono m.in. bunkier przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, cmentarz z XV wieku, gdzie odkopano liczne zwłoki w bardzo dobrym stanie, brukowane ulice z XVI – XVIII wieku, potężny topór, prawdopodobnie należący do kata, pozłacaną uprzęż końską, monety, a nawet buty. Cały czas archeolodzy szukają jeszcze jednego cmentarza, a także pozostałości dwóch kościołów. Najcenniejszym znaleziskiem wydaję się być jednak dotąd pieczęć, medalion lub broszka przedstawiająca papieża Pawła II (pontyfikat w latach 1464-1471).

Naukowcy nie wiedzą jednak na jaki okres datować niektóre z odkryć. Stąd konieczne będą badania spektrometryczne, które odbędą się na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Odkrycia zostaną poddane konserwacji, a w prace zaangażują się również historycy i antropolodzy. Od lutego archeolodzy planują również wykłady na temat dokonanych znalezisk. Badania na miejscu zresztą też jeszcze się nie kończą – od przyszłego tygodnia do akcji wkroczy bowiem georadar.

Jak wszystkie skarby, także i te są z mocy prawa własnością Skarbu Państwa. Opiekunem jest zaś Stowarzyszenie Archeologów Terenowych Stater. Jarosz-Romaniec podkreśla jednak, że naukowcy będą dążyli, by po zakończeniu wszystkich analiz odkrycia były ogólnodostępne.

Źródła: interia.pl, rmf24.pl, krakow.onet.pl

Fot.: Widok Krakowa, Stradomia, Kleparza, Kazimierza i Łobzowa z atlasu Civitates orbis terrarum Georga Brauna i Fransa Hogenberga z 1618 roku

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*