Obraz Rafaela odnaleziony w prywatnej kolekcji?

Portret młodzieńca Rafaela Santi został namalowany w I połowie XVI wieku i w XIX wieku trafił w ręce rodziny Czartoryskich. Zaginął po II wojnie światowej. Poszukiwania obrazu trwają od dawna; uczestniczył w nich m. in. prof. Karol Estreicher, który prowadził poszukiwania na terenie Niemiec.

W ostatni piątek, Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, ujawnił, że zna osoby, które twierdzą, że wiedzą, gdzie znajduje się „Portret młodzieńca” Rafaela Santiego. Ja także uważam, że tak jak rękopisy nie płoną, tak i arcydzieła nie giną. Mamy podejrzenia, że „Portret młodzieńca” znajduje się w konkretnej, prywatnej kolekcji.

Być może już wkrótce obraz zawiśnie obok Damy z gronostajem. Wojciech Kowalski, zajmujący się w ministerstwie odzyskiwaniem utraconych dzieł, odmówił komentowania całej sprawy.

Portret młodzieńca znany jest nam z przedwojennych fotografii, zarówno czarno-białych, jak i kolorowych. Powszechnie autorstwo przypisuje się Rafaelowi, lecz jest to poddawane w wątpliwość. Wynika to z braku sygnowania obrazu, a mężczyzna na nim przedstawiony nie jest rozpoznany. Być może jest to autoportret Santiego, a może obraz zupełnie innego malarza, z pewnością włoskiego. Czartoryscy, kupując obraz, byli przekonani, że autorem jest Rafael.

Rafael to jeden z najwybitniejszych włoskich malarzy doby renesansu, obok Leonarda da Vinci i Michała Anioła. Znany jest głownie z przedstawień Madonny.

Źródła: wyborcza.pl, wikipedia.pl

Fot.: Portret młodzieńca (źródło: wikipedia.pl)

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*