Starożytne osady, cmentarze po dżumie… Niespodziewane odkrycie w Mikołajkach!

W Mikołajkach w województwie warmińsko-mazurskim w trakcie budowy kompleksu apartamentów odkryto interesujące stanowisko archeologiczne. Skrywa ono ślady osady z neolitu, osady z okresu wpływów rzymskich, a także dwa cmentarze – jeden z początku XVIII w., gdy przez Mazury przeszła dżuma, drugi z okresu XVII-XIX w.

Joanna Sobolewska, kierownik ełckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, poinformowała o tym interesującym odkryciu PAP. Do odkrycia stanowiska archeologicznego doszło przypadkiem podczas budowy kompleksu apartamentów. Robotnicy natknęli się na ludzkie szczątki, dlatego nasz urząd wydał decyzję o wstrzymaniu prac i nakazał przeprowadzenie w tym miejscu badań archeologicznych. Przyniosły one wiele cennych informacji – przekazała Joanna Sobolewska.

Archeolodzy z Fundacji Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna podczas trwających kilka tygodni prac odkryli pozostałości osady z okresu neolitu (ok. 4 tys. lat temu) oraz z okresu wpływów rzymskich. Wśród artefaktów, które znaleźliśmy są fragmenty naczyń ceramicznych oraz szklany, niebieski paciorek – powiedziała wiceprezes Fundacji Dajna Agnieszka Jaremek. Według przedstawicielki fundacji można przypuszczać, iż miejsce to wybrano na starożytne osady ze względu na bliskość jeziora z jednej strony i ukształtowanie terenu z drugiej (płaskie, niewielkie wzniesienie). Według szacunków osada okresu wpływów rzymskich (tzw. kultura bogaczewska) mogła zajmować od 30 do 50 arów.

W pobliżu starożytnych osad archeolodzy odkryli także cmentarz. Po ustaleniach uznano, że w latach 1710-11 chowano na nim ofiary dżumy, jaka pustoszyła wówczas tereny Mazur. Według Agnieszki Jaremek: W źródłach pisanych są wzmianki, że zabrakło wówczas miejsc na cmentarzu przy kościele i dlatego zmarłych chowano przy drodze na Mrągowo. Wszystko wskazuje na to, że odkryliśmy to miejsce. Dotychczas archeolodzy odkryli w 60 grobach szczątki około 100 ofiar dżumy. Ale jak wskazuje pani Jaremek: Wiele grobów kryje całe rodziny – zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Po dżumie w pobliżu grobów ofiar tej choroby chowano kolejnych zmarłych. Przypuszczalnie pochówki mogły się tam odbywać do początków XIX w. Są one inne, niż ofiar dżumy, mniej uporządkowane, wielowarstwowe – podkreśliła Agnieszka Jaremek. W grobach nowożytnych archeolodzy znaleźli m.in. guziki. Wykopane szczątki ludzkie zostaną poddane badaniom i analizie antropologicznej. Joanna Sobolewska powiedziała, że po zakończeniu badań zostaną one pochowane, prawdopodobnie we wspólnym grobie. Kwestia wyboru miejsca takiego grobu to sprawa przyszłości – zaznaczyła.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl Fot: wydarzenia.interia.pl

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*