Szarża pod Krojantami 2015

Szarża pod Krojantami 2015”, już po raz XIV–ty odbędą się uroczystości upamiętniające sławetną szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich, pod Krojantami nieopodal Chojnic.

W dniu 6 września br. (w pierwszą niedzielę miesiąca), w 76 rocznicę tego kawaleryjskiego boju.

Jest to najstarsze i największe w Polsce kawaleryjskie widowisko historyczno – militarne, które w ubiegłych latach gromadziło ponad 20 tysięcy widzów.

Przedsięwzięcie, składać się będzie tradycyjnie z dwóch część. Pierwsza to uroczystości patriotyczno – religijne, rozpoczną się o godz. 10.45, pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich, przy drodze Chojnice – Tczew, Apelem Poległych, po którym odprawiona zostanie polowa Msza Święta. Następnie przedstawione zostanie widowisko historyczno – militarne, które zakłada dwie zasadnicze części:

I. „Kawaleryjska powinność – Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich w dniu 1 września 1939 r.”

II. „Współczesne Polskie Siły Zbrojne. Szarża kawalerii zmotoryzowanej i pancernej”,, – gdzie po raz drugi pod Krojantami wykonana będzie szarża zarówno kawalerii dawnej – jeźdźców w mundurach historycznych, jak i współczesnych kawalerzystów z jednostki kawalerii zmotoryzowanej, z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego, w tym Rosomaki z 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza (7 Batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich).

Inscenizacja rozpocznie się o godz. 13.30, szeregiem atrakcji, w tym pokazem musztry

120-konnego szwadronu kawalerii polskiej, zakończony regulaminową szarżą. Będzie też XIX Bieg Ułański, w postaci gonitwy – wyścigów konnych.

Za sprawy, związane z odtworzeniem kawaleryjskiego boju w miejscu dawnej szarży, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski. Dużej pomocy udzielają żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga.

Uroczystościom pod Krojantami towarzyszyć będzie Biwak Historyczny pt. „Wojsko Polskie 1914 – 2015”. W tym roku po raz pierwszy zobaczymy pod Krojantami Bojowy Wóz Piechoty – BWP-1 (z 20 Brygady Zmechanizowanej z Morąga) oraz czołg średni PT-91 „Twardy” (z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*