Szczątki ludzi i fragmenty amerykańskiego bombowca zostały odnalezione pod Wrocławiem

Poszukiwaniem bombowca zestrzelonego w pobliżu Jordanowa Śląskiego w 1945 roku zajmują się studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, między innymi z wydziału archeologii sądowej czy kryminalistyki. Współpracują oni ściśle z amerykańską agencją rządową.

Jak twierdzi  Alex De Georgey, kierownik terenowych prac poszukiwawczych amerykańskiej agencji rządowej DPAA Wiemy o siedmiu Amerykanach zaginionych w tej katastrofie. Pracujemy nad tym, żeby zrobić wystawę, opowiadającą tę historię i pokazującą znalezione artefakty.

Całym projektem przewodzi profesor Maciej Trzciński, który wyjaśnia, że Od kilku lat kształcimy ekspertów w tym zakresie. Archeologia sądowa zajmuje się właśnie tego typu badaniami. Tegoroczne pracy zakończyły się na początku września. Wykopaliska przyniosły odkrycie ludzkich szczątek, które zostaną przekazane do badań laboratoryjnych do USA. Fragmenty rozbitego samolotu będą przedstawione na wystawie w 2022 roku, w muzeum archeologii.

Samolot zidentyfikowano jako B-17 zwany „Latającą fortecą”. Był to czterosilnikowy ciężki samolot bombowy dalekiego zasięgu, zaprojektowany i zbudowany w połowie lat 30. XX wieku w amerykańskim koncernie lotniczym Boeing Airplane Company. Łącznie wyprodukowano ich od 1936r. do 1945r. blisko 13 000 egzemplarzy. Wykorzystywano je głównie do nalotów strategicznych na cele na terenie III Rzeszy, jej sojuszników i terytoriach okupowanych.

Jakub Zieliński

Źródło: gazetawroclawska.pl fot.: wikipedia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*