Szczątki pruskich żołnierzy pod Kołobrzegiem

Podczas prac budowlanych pod Kołobrzegiem odkryto szczątki dziewięciu prawdopodobnie pruskich żołnierzy. Odnaleziono także guziki od mundurów.

Łódzcy archeolodzy podczas ratowniczych wykopalisk archeologicznych w okolicy Budzistowa odkryli dwie jamy grobowe z pochówkami zbiorowymi. W jednej z nich odkryli trzy szkielety, zaś w drugiej – sześć. Jak poinformował dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Aleksander Ostasz, znaleziono również pruskie guziki mundurowe. Najprawdopodobniej jest to jest cmentarz z przełomu 1806 i 1087 roku, z okresu oblężenia Twierdzy Kołobrzeg przez wojska napoleońskie.  Prace prowadzone są w okolicach drogi wojewódzkiej nr 162 na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych. W przyszłości zlokalizowany ma tam być węzeł drogi ekspresowej S6.

Szkielety znajdowały się w płytkim grobie. Łącznie odkryto szczątki dziewięciu osób, które były pochowane jeden obok drugiego. Dzięki Grupie Eksploracyjno-Poszukiwawczej Parsęta udało się odnaleźć kule, które tkwiły w ciałach żołnierzy, guziki oraz elementy pasów, a także skałkę od muszkietu.

Szczątki zostaną przebadane przez specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz pracowników Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Dzięki wsparciu prezydenta Kołobrzegu Janusza Gromka i gminy Miasto Kołobrzeg, szczątki zostaną pochowane na nieczynnym cmentarzu przy ul. Frankowskiego, na którym spoczywa kapitan Heinrich von Roeder, obrońca twierdzy.

Źródła: dzieje.pl, muzeum.kolobrzeg.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*