Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Szkocja: ustalono tożsamość odkrytych szkieletów z XVII wieku

Szkocja: ustalono tożsamość odkrytych szkieletów z XVII wieku

Wiemy, że w masowych grobach, na które eksperci natrafili cztery lata temu, zostali pochowani szkoccy żołnierze, biorący udział w bitwie pod Dunbar (1650).

Ponoć 1700 żołnierzy ze Szkocji zostało pogrzebanych w pobliżu anglikańskiej katedry romańskiej w Durham. Ich szczątki odnaleziono w masowych grobach w 2013 roku, podczas prac nad nową kawiarnią. W miejscu masowego grobu zostanie umieszczona tablica upamiętniająca.

„Od czasu odkrycia szkieletów, archeolodzy wykonali szereg badań, mających na celu poznanie tożsamości szkockich wojowników oraz pogłębienie wiedzy na temat ich życia” – tłumaczy profesor Stuart Corbridge. Naukowcy nie poprzestają jednak na tym. Prace badawcze nadal trwają. Jednocześnie archeolodzy zapewniają, że po ich zakończeniu wszystkie szczątki powrócą ponownie na cmentarz, znajdujący się w okolicach miejsca znalezienia.

Przypomnijmy, że bitwa pod Dunbar miała miejsce 3 września 1650 roku w czasie angielskiej wojny domowej (1642-1651). Parlamentarzyści pod wodzą Olivera Cromwella pokonali armię szkockich rojalistów, na której czele stanął David Leslie. Około 6000 szkockich wojowników zostało uwięzionych po klęsce. Najsłabsi jednak zostali uwolnieni, 1000 z nich zmarło w marszu, inni zaś zostali wysłani do walki w Irlandii i Francji lub sprzedani do niewolniczej służby w USA. Żołnierze, których szczątki odkryto prawdopodobnie spędzili swoje ostatnie dni w angielskim więzieniu.

Źródło: thenational.scot

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

 

PartnerzyPrzewiń do góry