Cichociemni zostaną patronami roku 2016

Posłowie postanowili uczcić pamięć legendarnych żołnierzy i nadchodzący rok 2016 ogłosić rokiem cichociemnych.

Cichociemni byli specjalnie wyszkolonymi żołnierzami polskiej armii. W czasie II wojny światowej desantowani na terytorium okupowanej Polski mieli za zadanie organizację ruchu oporu i walkę z hitlerowcami. Do jednostki należeli wyłącznie ochotnicy. Pierwszy desant miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. Z oddziałem cichociemnych do kraju trafili m.in. gen. bryg. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, mjr Jan Piwnik „Ponury”, Jan Nowak Jeziorański oraz Elżbieta Zawacka „Zo” – jedyna kobieta w tej formacji.

Jak zaznaczono w uchwale, której wnioskodawcą było Prawo i Sprawiedliwość, „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby oddać hołd wszystkim Cichociemnym, którym należy się szacunek całego Narodu, oraz aby przekazać pamięć o Nich kolejnym pokoleniom, ogłasza rok 2016 Rokiem Cichociemnych”. Uchwałę poparło 414 posłów, nikt nie był przeciwko, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Anna Rowińska z Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej od kilku miesięcy zabiegała o taką uchwałę. – W lutym 2016 roku przypada 75. rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych do walki w okupowanej Polsce, więc jest to doskonała okazja, by przypomnieć o nich Polakom – mówi.

W nadchodzącym roku zaplanowano wiele wydarzeń, które mają upamiętnić cichociemnych. Pierwsze uroczystości będą miały miejsce w Dębowcu koło Cieszyna i odbędą się w rocznicę pierwszego zrzutu – 16 lutego. Weźmie w nich udział Janusz Zabielski, syn cichociemnego Józefa „Żbika” Zabielskiego. Z kolei 23 lutego w warszawskiej filharmonii odbędzie się uroczysty koncert ku czci bohaterów.

W maju na warszawskim Ursynowie zaplanowano także coroczny piknik cichociemnych. Tradycyjnie wezmą w nim udział żołnierze GROM-u, którzy przejęli tradycje legendarnych skoczków i którzy co roku spotykają się z żyjącymi cichociemnymi i z rodzinami żołnierzy.

W czerwcu w Sochaczewie odbędzie się drugi już bieg imienia cichociemnych. Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej planuje również wystawy, odsłonięcia tablic oraz nadawanie imion szkołom, m.in. w Mordach, niedaleko Siedlec, ponieważ tam również skakali cichociemni.

Źródło: polska-zbrojna.pl

Red. A. Grochowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*