Szlakiem pamięci zesłańców Sybiru | Recenzja

E. Kobel, K. Jasińska. Wrocław. Szlakiem pamięci zesłańców Sybiru

Kolejna publikacja wrocławskiego ,,Ośrodka Pamięć i Przyszłość” – po ,,Mortui vivunt” – będąca tak dokumentem, jak i przewodnikiem. Prowadzi nas na wrocławskie miejsca pamięci poświęcone Sybirakom.

Zawsze podziwiałam tych, którzy przeżyli pobyt na Syberii. Kilka lat temu przeczytałam wspomnienia osoby, która została zesłana na Syberię jako małe dziecko wraz z rodziną. Pamiętam tytuł tej książki – ,,Kwiaty na stepie”. I pamiętam, jak bardzo przeżywałam, czytając wiersze zadedykowane przez autorkę swojemu ukochanemu najmłodszemu bratu, który zmarł podczas zesłania jako cztero – czy pięciolatek.

Książka Ewy Kobel i Kamilli Jasińskiej wspomnieniami – jak już wyżej wspomniano – nie jest. Natomiast jest bardzo rzetelnym opracowaniem – wpierw umiejscawiającym Syberię (jako krainę, jako pojęcie, jako pewien symbol) w losach naszego polskiego narodu, a następnie – prowadzącym czytelnika przez piękny Wrocław, ale innymi – mniej turystycznymi – szlakami, niż te, przez które przechodzą tłumnie wycieczki. A mianowicie – szlakami pamięci. Jest to niewątpliwie ciekawa wycieczka. Bardzo pouczająca – wiele z niej wynosimy. Pamiętam, że ja – studiując we Wrocławiu, odwiedzając niektóre z tych miejsc – nauczyłam się jeszcze bardziej niż dotychczas doceniać to, co mam.

Kamilla Jasińska i Ewa Kobel są historykami. W swoich pracach popularyzują wiedzę o Wrocławiu i Dolnym Śląsku. 

Wydawnictwo: Ośrodek Pamięć i Przyszłość „Zajezdnia”

Ocena recenzenta: 6/6

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*