Sztuka zwyciężania | Recenzja

M. Fryc, Sztuka zwyciężania. Strategia tworzenia i wykorzystywania asymetrycznej przewagi

Studia z zakresu geopolityki zdobywają coraz to większą liczbę czytelników. Zagadnienia związane z  istotą polityki międzynarodowej i dziejami konfliktów zbrojnych przy ich okazji są zawsze bardzo szeroko omawiane. Jednak definicja i istota strategii dopiero teraz doczekały się porządnego a przy tym popularnego opracowania. W najnowszej książce płk Mariusza Fryca.

„Sztuka zwyciężania” wydana nakładem wydawnictwa Zona Zero jest bardzo szerokim i szczegółowym studium współczesnej strategii, ukazującym asymetrię konfliktów we współczesnym świecie i związaną z tym konieczność przemodelowań we współczesnych armiach i systemach politycznych. Autor prezentuje także czysto teoretyczne – ale moim zdaniem całkiem trafne – metody budowania strategii zwycięskiej w rzeczywistości, w której przyszło nam żyć i funkcjonować. Zresztą ważność i wyjątkowość książki nie jest tylko moją opinią. Bardzo podobną prezentuje szef BBN Paweł Soloch w recenzji książki, którą wydawcy prezentują na tylnej okładce. W mojej ocenie jest to w miarę skuteczna zachęta do przeczytania tak ocenionej pozycji.

A co ja mogę dodać od siebie? Rzeczywiście Fryc w swej pracy prezentuje bardzo rozbudowaną odpowiedź na pytanie co jest istotą strategii i czym strategia jest współcześnie. W swych sądach bardzo często odwołuje się do współczesnej lub nie tak odległej polityki i wojskowości a w tekście bardzo często pojawiają się na przykład odwołania do ostatnich wojen USA prowadzonych na Bliskim Wschodzie. Ponadto studium to oparte jest na bardzo szeroko opracowanej i przedstawionej czytelnikowi metodologii, niestety w nieco zbyt jak na mój gust akademickim wstępie. Bardzo zniechęca niestety do dalszej lektury. Ale gdy uda się go przebrnąć, a naprawdę warto, napotyka się mnóstwo bardzo ciekawych elementów. Przy pomocy porządnego aparatu badawczego Fryc bardzo szczegółowo opisuje współczesne prawidła i doktryny wojny współczesnej. Co ciekawe często przy tym podważa on – i to szeroko to motywując – teorie clausewitzowskie. W mojej ocenie robi to bardzo przekonująco. Szczególnie opracowując doktrynę prowadzenia wojny hybrydowej i opowiadając czytelnikowi o spadku przydatności klasycznej siły militarnej. A wszystko to opierając na pomocach wizualnych, w wypadku tej książki będących porządnymi rycinami, opracowanymi naprawdę sumienie.

Narracja autora czyni „Sztukę zwyciężania” pozycją ekstremalnie trudną w odbiorze ale ważną i ciekawą. Zdecydowanie nie jest to lektura do poduszki, bo trzeba ją czytać angażując przy tym naprawdę sporo zdolności intelektualnych. Ale naprawdę warto! Można tak właśnie powiedzieć, bo niewątpliwie książka inspiruje do przemyśleń a niezwykle jest to, iż jej założenia pasują nie tylko do świata polityki i wojskowości.

Nie jest to jednak nowa, współczesna „Sztuka wojny”. Jeszcze nie ta liga, ale niewątpliwie pozycja bardzo dobra i warta przeczytania. Szczególnie polecana każdemu zainteresowanemu polityką i geopolityką!

I jest jeszcze kwestia graficzno – techniczna wydania. Ona też jest wielką zaletą pozycji. A okładka? Po prostu cud miód! Kolorystyka i grafika, przedstawiająca walkę Dawida z Goliatem idealnie oddaje to o czym jest książka!

Wydawnictwo: Zona Zero

Ocena recenzenta: 5,5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*