Szwajcaria: znalezienie pod jezdnią garnka z czasów rzymskich z niezwykłą zawartością

 

W miejscowości Windisch (w okręgu Brugg) archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia: znaleźli pod jezdnią gliniany garnek z czasów rzymskich wypełniony glinianymi lampami oliwnymi.

Podczas prac w północnej części Szwajcarii archeolodzy natknęli się na gliniany garnek z czasów rzymskich, w którym znajdowały się 22 lampy oliwne, a  z kolei w każdej  nich umieszczona była jedna brązowa moneta. Według naukowców zachowane w dobrym stanie naczynie, które znaleziono pod jezdnią (niedaleko miejsca planowanej inwestycji budowlanej) mogło zostać zakopane blisko 2000 lat temu. Mogło służyć rzymskim żołnierzom do gotowania, jednak pewnym problemem dla badaczy jest jego zawartość.

Znajdujące się w lampach monety zostały wybite w latach 66-67 n.e. Ich umieszczenie w lampach miało charakter symboliczny, na co wskazuje ich niewielka wartość. Ponadto na powierzchni każdej z tych lamp widoczne są różnego rodzaju zdobienia, od wizerunków Luny (rzymskiej bogini Księżyca) czy zwierząt (np. lwa, pawia) po sceny erotyczne. Oprócz tego w garnku znajdowały się również zwęglone fragmenty zwierzęcych kości-może to wykluczyć przypuszczenia o nietypowym ludzkim pochówku kremacyjnym.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Fot.: Windisch AG, Switzerland (źródło: Wikimedia Commons)

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*