Nowa nagroda tygodnika POLITYKA – konkurs na najlepszą pracę magisterską o PRL

Z inicjatywy rodziny Mieczysława F. Rakowskiego, wieloletniego redaktora naczelnego POLITYKI, zrodził się pomysł ufundowania nagrody jego imienia, która pobudzałaby badania nad dziejami Polski lat 1945–1989 i wyróżniała wybitne prace z tego zakresu.

Redakcja POLITYKI, w przekonaniu o wadze obiektywnych i krytycznych badań naukowych nad dziejami PRL, przyłączyła się do inicjatywy fundatorów nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego jako jej patron i organizator.

Nagroda im M.F. Rakowskiego , w wysokości 15 tys. zł, przyznawana będzie corocznie za najlepszą pracę magisterską o PRL. Do konkursu zgłaszać mogą swoje kandydatury absolwenci studiów różnych kierunków i różnych uczelni – bowiem organizatorzy chcą, by PRL była oglądana z różnych punktów widzenia i wedle różnorodnych perspektyw badawczych.

Szczegółowy regulamin nagrody jest dostępny na stronie internetowej POLITYKI (www.polityka.pl/Rakowski).

Prace można nadsyłać pod wskazany w regulaminie adres do 30 września, a na początku grudnia każdego roku ogłoszone będą wyniki konkursu.

Kapitułę nagrody stanowią: dr Barbara Klich-Kluczewska (UJ), prof. Jerzy Kochanowski (UW), prof. Marcin Kula (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), prof. Wiesław Władyka (UW i POLITYKA) oraz red. Marian Turski (POLITYKA).

Biografia patrona nagrody, Mieczysława F. Rakowskiego (1926–2008) wyjątkowo ściśle przylegała do historii PRL. Syn chłopskiego działacza, zamordowanego przez Niemców, od początku tej nowej Polski należał do jej zwolenników, ale zarazem trzeźwo i krytycznie odnosili się do otaczającej ich rzeczywistości. MFR dał temu świadectwo przede wszystkim jako redaktor naczelny POLITYKI, którą kierował 23 lata i która pozostawiła po sobie wiele śladów, pamiętanych tekstów, zyskała tysiące wiernych i wdzięcznych czytelników. Mieczysław F. Rakowski sam też zajął się wielką polityką, dochodząc do funkcji premiera i pierwszego sekretarza KC PZPR. Szczyty kariery politycznej osiągnął, gdy tamta PRL schodziła z podium i oddawała miejsce rodzącej się III RP. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*