Szwedzka historyk o polskim antysemityzmie

W swoim artykule szwedzka historyk Ingrid Lomfors oskarżyła w nim polskie władze o ukrywanie prawdy na temat polskiego antysemityzmu oraz udziale samych Polaków w zagładzie Żydów. Ambasada RP w Sztokholmie zapowiedziała interwencję w tej sprawie.

Ingrid Lomfors jest szefową rządowej instytucji Forum foer levande historia, czyli Forum Historii Żywej (zajmuje się m.in. upowszechnianiem wiedzy o Holokauście i koordynowaniem wyjazdów szwedzkiej młodzieży do Muzeum Auschwitz-Birkenau). We wtorek, tj. 17 października, w gazecie „Dagens Nyheter” opublikowany został jej artykuł, w którym szwedzka historyk oskarżyła polski rząd o ukrywanie prawdy o antysemityzmie Polaków i ich udziale w Holokauście (tak jak to czyniono w czasach komunizmu): wspomniała w nim, że celem polskich władz jest poprawienie historii w taki sposób, aby wzmocnić patriotyzm (nawet kosztem prawa mniejszości żydowskiej do jej dziedzictwa kulturowego). Wspomniała przy tym o przygotowywanej od 2016 r. w Polsce ustawie o możliwości wymierzenia kary osobom mówiącym o przyczynieniu się Polaków do zagłady Żydów czy innej ich działalności dla niemieckich nazistów w czasie wojny i według szwedzkiej historyk jest to realizowane, chociaż ustawa nie weszła jeszcze w życie.

Innymi przykładami podawanymi przez Lomfors w artykule są m.in. zwolnienie szefowej Instytutu Polskiego w Berlinie (za zorganizowanie pokazu filmu „Ida”), wymuszenie odejścia dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz powstanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Według Lomfors przekazywane przez muzeum informacje nie mają należytego kontekstu historycznego, a sama postawa Ulmów była jedynie wyjątkiem aniżeli normą. Skrytykowane zostało także samo otwarcie przez Instytut Polski w Sztokholmie wystawy „Samarytanie w Markowej” – zdaniem Lomfors chciano w ten sposób ukryć antysemickie dziedzictwo Polaków oraz rozpowszechniać w innych krajach (także w Szwecji) ich szlachetność.

W swoim artykule szwedzka historyk powołała się na analizę sytuacji w Polsce autorstwa Jana Grabowskiego i Dariusza Libionki umieszczoną w najnowszym numerze pisma „Yad Vashem Studies” oraz na publikacje Jana Tomasza Grossa.

Wiesław Tarka (ambasador RP w Sztokholmie) poinformował o interwencji ambasady u szwedzkich władz w tej sprawie, ponieważ uznano, że artykuł Lomfors „jednostronny i nieprawdziwy”.

Źródła: wiadomosci.dziennik.pl, kresy.pl, strajk.eu

Fot.: Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*