W ramach obchodów 70. rocznicy likwidacji łódzkiego getta Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na opowieść słowno-muzyczną Sacharyna pięć za markę! oraz na przedpremierowy pokaz filmu Oddajcie mi swoje dzieci. Pokazy odbędą się 29 i 31 sierpnia 2014 r. Wstęp wolny.
Litzmannstadt-Ghetto było najdłużej istniejącym gettem na ziemiach polskich. W łódzkim getcie początkowo mieszkało około 160 tysięcy osób. Jesienią 1941 roku Niemcy przywieźli prawie 20 tysięcy Żydów z miast europejskich, m.in. z Pragi, Wiednia, Luksemburga, Berlina, Hamburga, Frankfurtu i innych miejscowości oraz ponad 5 tysięcy Cyganów (Roma i Sinti) z pogranicza węgiersko-austriackiego, a późniejszym okresie także 17 tysięcy Żydów z okolicznych miast i miasteczek, m.in. z Brzezin, Pabianic, Włocławka. W sumie w łódzkim getcie znalazło się ponad 200 tysięcy Żydów. Ostatni transport do obozu śmierci w Auschwitz odjechał 29 sierpnia 1944 r.
Opowieść słowno-muzyczna Sacharyna pięć za markę!
Spektakl ten jest wędrówką poprzez historię i dalekie od siebie miejsca: Łódź i Rzym. To historia ulic i osób, które je przemierzały w czasie wojny, około 70 lat temu. To również historia pewnej monety. Pieniądza, za który nic teraz nie można kupić, ani gromadzić na skarb. Pieniądza obiegowego łódzkiego getta, które trwało najdłużej w okupowanej Europie.
Występują: Olek Mincer (recytacja), zespół Klezroym w składzie: Eva Cohen (śpiew), Leonardo Cesari (perkusja), Gabriele Coen (saksofon, klarnet), Pasquale Laino (saksofony), Marco Loddo (gitara basowa), Riccardo Manzi (śpiew, gitara), Andrea Pandolfo (trąbka)
Reżyseria: Ascanio Celestini
29 sierpnia, godz. 18.00, Muzeum Historii Żydów Polskich, wstęp wolny
Organizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
We współpracy z: Włoski Instytut Kultury w Warszawie
Przedpremierowy pokaz filmu Oddajcie mi swoje dzieci
Filmprzywołuje dzieje tzw. Wielkiej Szpery z 1942 roku, kiedy to Niemcy zażądali wydania 20 tys. „nieproduktywnych” mieszkańców łódzkiego getta: dzieci do 10 roku życia i starców. Szpera stała się punktem zwrotnym w życiu Litzmannstadt Getto.
Chaim Rumkowski, kontrowersyjny przewodniczący Judenratu, tak zwracał się wówczas do zgromadzonych:
Ponury podmuch uderzył getto. Żądają od nas abyśmy zrezygnowali z tego, co mamy najlepszego – naszych dzieci
i starszych. (…) muszę rozłożyć ręce i błagać: Bracia i siostry! Oddajcie mi je! Ojcowie i matki – dajcie mi swoje dzieci! Film Piotra Weycherta i Piotra Perza stawia pytanie o racje Rumkowskiego. Przekazuje relacje ocalałych, którzy mówią w imieniu swoim i swoich bliskich.
Po projekcji odbędzie się dyskusja z reżyserami filmu oraz Ewą Wiatr adiunktem w Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkanie poprowadzi Joanna Szczęsna.
31 sierpnia, godz. 18.00, Muzeum Historii Żydów Polskich, wstęp wolny
Organizatorem oficjalnych obchodów 70. rocznicy likwidacji łódzkiego getta jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Pełny program obchodów dostępny na stronie: http://www.centrumdialogu.com/litzmannstadt-ghetto/