Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

16 maja 2015 / godziny otwarcia: 19.00–1.00 (ostatnie wejście o godz. 24.00)

Muzeum Narodowe w Warszawie

Gmach Główny, Aleje Jerozolimskie 3

www.mnw.art.pl

Uwaga: w ciągu dnia 16 maja (sobota) MNW będzie czynne w godz. 10.00–16.00, a 17 maja (niedziela) w godz. 12.00–18.00

Czym były „cud w Faras” i „kod Jana Matejki”? Jak przeżyć archeologiczną przygodę i spotkać jednorożca? Gdzie mieści się muzealne archiwum X oraz czy dawny autoportret to dzisiejsze selfie? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziemy już 16 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie w Noc Muzeów!

Gmach przy Alejach Jerozolimskich 3 jest jednym z najpopularniejszych punktów na trasie tradycyjnej nocnej majowej wędrówki po mieście. Muzeum Narodowe w Warszawie bierze udział w akcji od dziesięciu lat, z roku na rok goszcząc swoich murach coraz więcej zwiedzających (w zeszłym roku było ich ponad 12 tysięcy). ramach tegorocznej edycji imprezy MNW będzie czynne do godz. 1.00 (wstęp do godz. 24.00); otwarte zostaną drzwi dzielące przestrzeń placówki od Muzeum Wojska Polskiego. Dostępne dla zwiedzających będą ekspozycje stałe, w tym Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego, która, po gruntownej przebudowie, została uhonorowana niedawno Grand Prix w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014.
W nocy z
16 na 17 maja 2015 roku zostanie również zaprezentowana po raz pierwszy w nowej odsłonie część Galerii Sztuki XIX Wieku. Galeria została wzbogacona m. in. o XVIII-wieczny prolog – Salę i Gabinet Oświeceniowy – ukazujące najwybitniejsze obrazy z kolekcji malarstwa XVIII wieku MNW. Swoje miejsce w zmienionej Galerii znajdą również działa XIX-wiecznego Klasycyzmu
i Romantyzmu.

Podobnie jak w ubiegłych latach, program wydarzeń zainauguruje „Wieczorynka w muzeum”, czyli blok zajęć dla dzieci w wieku 5–12 lat (godz. 18.00). Mali amatorzy sztuki będą mogli przeżyć archeologiczną przygodę, spotkać jednorożca, błazna, a także stworzyć własne, niepowtarzalne dzieło. Przekonają się, że świat przedstawiony na obrazie można nie tylko obejrzeć, lecz także usłyszeć i powąchać, wyruszą również w mrożącą krew w żyłach podróż do Muzealnego archiwum X. Na „Wieczorynkę” obowiązują zapisy.

Uczestnicy „Rozmów o sztuce” (20.00 i 22.00) – półgodzinnych pogawędek w galeriach stałych Muzeum – odkryją nocne życie miast przedstawionych na płótnach słynnych malarzy, poznają biografie postaci znanych z muzealnych galerii, dowiedzą się, czym były „cud w Faras” i kod Jana Matejki, a także zastanowią, do czego artyście przydają się żelki, kości i klocki lego oraz czy autoportret to coś więcej niż dzisiejsze selfie.

Po zmierzchu odwiedzający Muzeum dowiedzą się więcej
o dostępnych na co dzień ekspozycjach. O godz. 21.00 w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku rozpocznie się spotkanie z jej kuratorem, dr. Piotrem Rypsonem, Zastępcą Dyrektora MNW ds. Naukowych. Szczególna uwaga zostanie poświęcona w tym roku najdawniejszym kolekcjom Muzeum. Wizualizację projektu nowej Galerii Sztuki Starożytnej przedstawi o godz. 20.00 jej kurator, dr Alfred Twardecki.
W przebudowywanej obecnie przestrzeni ekspozycyjnej, a także w Galerii Faras im. Kazimierza Michałowskiego będą odbywać się spotkania poświęcone wybranym zabytkom i zjawiskom.

Odwiedzający będą mieli również wyjątkową okazję zajrzeć do Magazynu Sztuki Orientalnej. W tej wyjątkowej przestrzeni, niedostępnej zazwyczaj dla gości, o najcenniejszych obiektach opowiedzą opiekujący się zabytkami azjatyckimi i północnoafrykańskimi eksperci.

Między godz. 20.00 a 24.00 oczekujący na wejście do gmachu będą mogli wziąć udział w animacjach plastycznych „Sztuka na patyku”, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie inspirowane wybranym dziełem ze zbiorów MNW. W gmachu odbędzie się również prezentacja filmu Muzeum Utraconego poświęconego wojennym losom najcenniejszych polskich kolekcji (pierwsze piętro, lewy podest). Muzealna księgarnia Serenissima zaprasza na okolicznościowy kiermasz.

PROGRAM

WIECZORYNKA W MUZEUM

18.00

Zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 lat

zbiórka przy bramie głównej Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 minut
obowiązują zapisy (pon.–pt. 9.00–15.00 / +48 22 621 10 31 wew. 246, +48 22 629 50 60 / [email protected])

Archeologiczna przygoda w Faras / Beata Staniszewska

Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. Jedziemy do Faras, gdzie w piaskach pustyni profesor odkrył katedrę. Dowiemy się, jak wyglądały wykopaliska, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego była to misja ratunkowa.

Księżniczki, rycerze i smoki / Aleksandra Kresowska-Pawlak
Dawno, dawno temu, kiedy po lasach biegały smoki i jednorożce, księżniczki śniły o rycerzach, a błazny przedrzeźniały władców, w warsztatach rzemieślników i artystów powstawały wspaniałe dzieła sztuki…


Artystyczne eksperymenty – płótno, farby i pigmenty / Marta Kochlewska
Namalowanie obrazu to nie lada wyzwanie. Oprócz odpowiednich narzędzi: płótna, farb i pędzli, potrzebny jest talent. Prześledzimy proces tworzenia, odkryjemy techniki malarskie, spróbujemy stworzyć własne dzieło sztuki.

Ożywiamy obrazy / Julia Wiśniewska

Obrazy podziwiamy za pomocą wzroku, ale w odkrywaniu malarstwa pomagają nam również inne zmysły. Wykorzystamy zatem węch, dotyk i słuch, aby uruchomić wyobraźnię i ożywić obrazy, które możemy obejrzeć w galeriach.

Warszawa jak z obrazka / Aleksandra Bożewicz
Pełna gwaru i szumu czy spokojna? Kolorowa czy szara i smutna? Pełna ludzi i nowoczesnych budowli czy cała w zieleni? Ciekawe, jaka jest Warszawa na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego.

Muzealne archiwum X / Zofia Gońda
Czy mrożące krew w żyłach przygody mogą przydarzyć się tylko ludziom? Nie! Obrazy także przeżywają przygody! Podczas wędrówki po galeriach zamienimy się w detektywów i przeprowadzimy prawdziwe śledztwo, tropiąc tajemnice dzieł sztuki…

ROZMOWY O SZTUCE

Spotkania w galeriach stałych poświęcone będą wybranym zagadnieniom z dziejów sztuki.

zbiórka w Holu Głównym / ok. 30 minut

20.00 i 22.00

Cud w Faras / Paulina Komar

W latach 60. XX w. polscy archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia. Co takiego odkryli w piaskach pustyni? Dlaczego prasa okrzyknęła to wydarzenie „cudem w Faras”?

Średniowiecze – człowiek a sztuka / Monika Jabłońska

Nastawy ołtarzowe, rzeźby polichromowane i malarskie cykle narracyjne prezentowane w Galerii Sztuki Średniowiecznej będą punktem wyjścia do refleksji nad funkcją sztuki w życiu ludzi tej epoki.

Nocne życie miasta / Marzena Masłowska

Wieczór nad Sekwaną, krakowskie planty nocą, Ogród Saski w blasku księżyca. Jak zmieniają się kolory zapadających w sen miast? W atmosferę i nastrój nocy wprowadzą nas dzieła Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Pankiewicza.

Słynne żony ostatnich Jagiellonów – na płótnach Matejki, Rodakowskiego i Simmlera / Monika Miżołębska

Bona Sforza i Barbara Radziwiłłówna – piękne i wytworne, kochane i znienawidzone. Królowe, znane nie tylko z historii, lecz także z obrazów polskich malarzy.

Żelki, kości, klocki lego – w warsztacie artysty XX wieku / Katarzyna Janus-Borkowska

Artyści XX wieku przełamali wiele schematów w tradycyjnym myśleniu o funkcji i formie dzieła sztuki. Jaką rolę w ich twórczości odgrywają materiały takie jak plastik, dziecięce zabawki czy artykuły spożywcze?

21.00 i 23.00

Święci znad Nilu / Magdalena Chludzińska

Wszyscy słyszeli o św. Piotrze apostole. Kim zaś był św. Amone? Czym wsławił się św. Merkuriusz? Dlaczego św. Jana zwano Złotoustym? Sylwetki świętych, tych znanych i tych nieco zapomnianych, poznamy dzięki malowidłom z Faras.

Somosierra – raport z pola bitwy / Maciej Marciniak

Wszyscy słyszeliśmy o słynnym zwycięstwie polskich szwoleżerów, które otworzyło Napoleonowi drogę do Hiszpanii. Czy jednak wszyscy wiemy, że szarża trwała zaledwie osiem minut? Jaki był naprawdę przebieg bitwy i jej znaczenie?

Czy istnieje kod Jana Matejki? / Jan Przypkowski

Zmierzymy się z najdziwniejszymi interpretacjami obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” Matejki, od uniwersalnego obrazu moralnego zwycięstwa nad wrogiem, poprzez „zwycięstwo ludowych zjednoczonych sił słowiańskich”, aż po gender.

Pejzaże Stanisława Wyspiańskiego / Małgorzata Marszałł
Na przełomie 1904 i 1905 roku, przez kilka zimowych miesięcy Stanisław Wyspiański z powodu choroby nie mógł opuszczać mieszkania. Co artysta wówczas malował? Co go inspirowało?

Malarskie CV, czyli autoportrety / Karolina Zalewska

Autoportret to coś więcej niż dzisiejsze selfie. Malarz utrwalał w nim nie tylko rysy swojej twarzy, ale także poglądy na sztukę i odpowiadał na pytanie „kim jest artysta”.

Artystyczna pożyczka / Patrycja Głusiec
Czy współcześni artyści znają i szanują sztukę swoich dawnych kolegów? Co wspólnego ma Julita Wójcik, autorka „Tęczy” z Placu Zbawiciela z Władysławem Strzemińskim, ojcem awangardy?

SPOTKANIE W GALERII SZTUKI XX I XXI WIEKU

21.00

Spotkanie w Galerii XX i XXI Wieku z dr. Piotrem Rypsonem, Zastępcą Dyrektora ds. Naukowych, kuratorem Zbiorów Sztuki Nowoczesnej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

zbiórka w Holu Głównym / ok. 50 minut

SPOTKANIA Z PRACOWNIKAMI ZBIORÓW SZTUKI STAROŻYTNEJ I WSCHODNIOCHRZEŚCIJAŃSKIEJ

19.00–1.00

Hol Główny

Sachmet – potężna bogini w służbie faraona

Prezentacja posągu bogini Sachmet.

Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego

21.00

Pamiątka z Jerozolimy / dr hab. Aleksandra Sulikowska

Spotkanie poświęcone jednemu z wyjątkowych w zbiorach MNW zabytków. Proskynetarion to liczące niemal dwa metry długości i metr wysokości malowidło na płótnie wyobrażające ważne miejsca w Ziemi Świętej i związane z nimi wydarzenia. Należało niegdyś do Ignacego Jana Paderewskiego. Do czego mogło służyć takie płótno? Gdzie było umieszczone? Jak trafiło w ręce kompozytora?

22.00

Gest św. Anny / dr hab. Aleksandra Sulikowska

Spotkanie przy jednym z najsłynniejszych malowideł pochodzących z katedry w Faras, które powstało w IX wieku. Będzie dotyczyło ikonografii malowidła, a zwłaszcza intrygującego gestu św. Anny i jego możliwych znaczeń w kontekście sztuki kręgu bizantyjskiego.

Galeria Sztuki Starożytnej – sala 1

20.00

Nowa Galeria Sztuki Starożytnej / dr Alfred Twardecki

Prezentacja wizualizacji projektu nowej Galerii Sztuki Starożytnej.

21.00

Tunika – strój starożytnego eleganta / dr Tomasz Górecki

Tunika koptyjska jest najbardziej interesującym i najlepiej zachowanym zabytkiem w zespole kilkudziesięciu tkanin w zbiorach MNW. Była najpopularniejszym rodzajem spodniego okrycia w starożytności i w późnym antyku na obszarze Śródziemnomorza. Prezentowana tej wyjątkowej nocy tunika utkana jest z naturalnego lnu i zdobiona barwnymi wełnianymi pasami.

22.00

Safona – największa poetka starożytnej Hellady / dr Alfred Twardecki

Kalpis Malarza Safony jest najstarszym zachowanym wizerunkiem poetki. Zabytek jest interesujący nie tylko z powodu przedstawienia Safony, ale także z powodu zastosowania dość rzadko spotykanej przy tak dużych naczyniach techniki zdobienia (ang. Six’s technique).

SPOTKANIA W MAGAZYNIE SZTUKI ORIENTALNEJ

20.00 i 21.00

Na Zbiory Sztuki Orientalnej MNW, które liczą ok. dziewięciu tysięcy zabytków, składają się następujące kolekcje: sztuki chińskiej – największa tego typu grupa muzealiów w Polsce – sztuki japońskiej, sztuki islamu oraz kolekcja sztuki buddyjskiej i hinduskiej. Najliczniejszą część stanowią wyroby ceramiczne oraz drzeworyty chińskie i japońskie. Bogata i różnorodna jest też kolekcja malarstwa orientalnego, zespół wyrobów z brązu, emalii, drewna, kamienia, laki, tkaniny, kości czy szkła. Zbiory mają charakter studyjny i na co dzień nie są udostępniane szerokiej publiczności. Jest to zatem jedyna i niepowtarzalna okazja, by móc zapoznać się z tym unikatowym zespołem zabytków azjatyckich i północnoafrykańskich. O zbiorach opowiedzą Joanna Popkowska, Magdalena Szpindler oraz Magdalena Pinker.

zbiórka w Holu Głównym / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut obowiązują zapisy (pon.–pt. 9.00–15.00 / +48 22 621 10 31 wew. 246, +48 22 629 50 60 / [email protected])

ATRAKCJE NA DZIEDZIŃCU GŁÓWNYM

20.00–24.00

Animacje dla osób oczekujących na wejście do Muzeum

W ramach zajęć oferujemy warsztaty plastyczne „Sztuka na patyku” oraz „Fotki z budki”, czyli wykonywanie pamiątkowych zdjęć inspirowanych dziełami ze zbiorów MNW.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*