Tajemnice „odkrytych listów” – historia kartek, widokówek i znaczków pocztowych

Kartki pocztowe, zrodzone z potrzeby szybkiego i taniego przekazu informacji, były niegdyś tym, czym współcześnie są SMS-y i e-maile. Ich świetność właściwie przeminęła, za to rozwinęło się kolekcjonerstwo, które otrzymało własną nazwę – „filokarystyka”. Pocztówki stały się nadto eksponatami w szacownych instytucjach, takich jak biblioteki, archiwa czy muzea. W jednym z nich, w Muzeum Górnośląskim, 14 marca będzie można poznać tajemnice „odkrytych listów”.

Na spotkaniu towarzyszącym ekspozycji „Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie” kurator wystawy, Izabella Wójcik-Kühnel przypomni historię pocztówki, ukaże zmianę jej formy na przestrzeni lat oraz zdradzi sekrety ukryte w treści korespondencji, zaszyfrowane kodem zrozumiałym jedynie dla piszącego i adresata.

Pocztówki pokazują najczęściej to, co było w mieście ważne, atrakcyjne, co mogło stanowić jego wizytówkę, dokumentują przemiany pejzażu miejskiego, stając się cennym dokumentem historycznym czasów, w których powstały. Wydawane pojedynczo oraz w okolicznościowych seriach stały się reportażem i obiektywnym dokumentem. Spotkanie będzie więc również okazją do przypomnienia wydarzeń historycznych i dziejów miasta utrwalonych na ilustracjach.

Data: 14 marca (sobota), godz. 14.00

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2, świetlica

Prowadzący: Izabella Wójcik-Kühnel

Wstęp wolny

 14.03_Tajemnice 'odkrytych listów'

Na zdjęciu: pocztówka z 1906 r. ze zbiorów Macieja Skalskiego

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*