Czerwiec 1947. Żołnierze Wyklęci antykomunistycznego podziemia. Od lewej: „Tarzan”, „Żelazny” i „Sokół”. Fot. Wikipedia Commons.

Tajemnicze zwłoki w Puszczy Augustowskiej

Historycy i archeologowie zastanawiają się czy dwa ludzkie szkielety odnalezione na początku listopada w Puszczy Augustowskiej są zwłokami ofiar Obławy Augustowskiej. Odpowiedzi na to pytanie mają udzielić badania DNA.

Obława augustowska była jedną z największą akcją wymierzoną przeciwko polskiemu podziemiu, przeprowadzoną i zaplanowaną przez Sowietów. Celem akcji było całkowite oczyszczenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic z oddziałów podziemia niepodległościowego – „Żołnierzy Wyklętych”. W ramach Obławy Augustowskiej śmierć poniosło wielu cywilów. Ich los próbowano wyjaśnić jeszcze w PRL. Zadania tego podjęli się pod koniec lat 50., dwaj posłowie Jan Kłoczko i Antoni Palczak, jednakże ich wysiłki spełzły na niczym. Wyjaśnienie tej strasznej zbrodni, nazywanej niekiedy „Małym Katyniem” przyniosły dopiero ostatnie lata, jednakże wciąż nie udało się ustalić ostatecznej liczby ofiar – historycy mówią o ok. 600 zabitych, dlatego też odnalezione na początku miesiąca groby wzbudziły tak duże zainteresowanie. We wskazanym przez leśników grobie znajdowały się dwa szkielety. Jeden z nich miał drut owinięty wokół nogi, co mogło wskazywać iż ciało zostało wciągnięte do grobu. Drugi szkielet miał nogi związane kablem. Szczątki odnaleziono w pobliżu wsi Rygol, leżącej nieopodal białoruskiej granicy. W celu ustalenia tożsamości ludzi, których zwłoki odnaleziono, pobrano próbki DNA, które dostarczono do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Być może uda się potwierdzić, że szczątki należały do ofiar obławy augustowskiej.

Źródło: rmf24.pl

Fot: Czerwiec 1947. Żołnierze Wyklęci antykomunistycznego podziemia. Od lewej: „Tarzan”, „Żelazny” i „Sokół”. Fot. Wikipedia Commons.

Piotr Rapiński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*