Na suficie w jednej z sal Urzędu Miasta Poznania odkryto pochodzący z XVIII w. fresk przedstawiający scenę kuszenia Chrystusa przez szatana. Wprawdzie 10 lat temu natknięto się na niego, ale dopiero teraz zostanie ono odsłonięte, gdyż zakończono trwające nad nim prace konserwacyjne.
W jednej z sal na parterze budynku na placu Kolegiackim odsłonięto niezwykłe malowidło znajdujące się na platformie sklepienia. Powstały najprawdopodobniej w 1732 r. fresk (autor nieznany) będący pozostałością po Kolegium Jezuickim przedstawia scenę z Ewangelii wg św. Mateusza, czyli „Kuszenie Chrystusa”. Wszystko rozgrywa się na tle skalistego krajobrazu: w samym centrum znajduje się Chrystus wraz z szatanem, a w bocznych fragmentach przedstawiono kuszenie na górze i na dachu świątyni jerozolimskiej (prawa strona) oraz Chrystusa przy stole wraz z 2 aniołami.
Monika Marciniak (biuro prasowe urzędu miasta) podkreśliła, iż jest to wierna ilustracja słów ewangelisty, o czym świadczą odnoszące do nich łacińskie inskrypcje. Wspomniała także, że na ślad malowidła trafiono już w roku 1998: było ono ukryte pod kilkoma warstwami farby i zachowało się w dobrym stanie, jednak konieczne było naprawienie niewielkich uszkodzeń (np. drobnych ubytków inskrypcji czy warstwy malarskiej). Pracami konserwatorskimi zajął się Piotr Dybalski (już wcześniej odnawiał freski poznańskiej Farze). Dlatego też fresk został całkowicie odsłonięty dopiero po 10 latach. Uważany jest za unikatowy przykład pierwotnego, prawie całkowicie nieznanego wcześniej wystroju obiektu. Zdaniem Joanny Bielawskiej-Pałczyńskiej (miejski konserwator zabytków) fresk jest niezwykle cennym przykładem barokowego wystroju dawnej siedziby Kolegium Jezuickiego. Innymi tego typu przykładami są: odkryty w 1997 r. polichromowany strop oraz eksponowane na półpiętrze głównej klatki schodowej okno, które odkryto 10 lat później.
Źródła: poznan.pl, wprost.pl, fakty.interia.pl, niezalezna.pl
Fot.: Ratusz widziany z ulicy Woźnej
Agata Śródkowska