Bursztynowa komnata w Pasłęku w Warmińsko-Mazurskiem?

Mówi się, że w każdej plotce jest ziarnko prawdy. Takich mitów są dziesiątki jeśli chodzi o ziemię przy zamku w Pasłęku w Warmińsko-Mazurskiem. Czy skrywa słynną bursztynową komnatę albo tajemne korytarze? Miejscowe legendy zostaną teraz zweryfikowane przez specjalistów.

Otóż zakończył się pierwszy etap badań terenu wokół zamku w Pasłęku w Warmińsko-Mazurskiem. Badania przeprowadzono na trzy sposoby – georadarem, metodą magnetyczną oraz tomografem elektrooporowym. Mimo, że na ostateczne wyniki trzeba jeszcze poczekać, to już w czasie dokonywania pomiarów urządzenia pokazały różne anomalie, a to wskazuje na niejednolitą strukturę gleby. Podejrzewa się, że mogą to być jakieś gruzy, mury czy też korytarze. Jeżeli potwierdzą się anomalie to w przyszłym roku mogą już zostać wykonane specjalne odwierty.

Niektórzy mieszkańcy wierzą, że cenny skarb ukrył tutaj Erich Koch. Pierwsze próby zbadania miejscowych legend i mitów odbyły się już ponad 30 lat temu. Przypuszczano wtedy jednak, że teren wokół zamku jest niedostępny, a przede wszystkim zaminowano i zrezygnowania z dalszych prac aż do teraz. Koszt badań archeologicznych szacowany jest na ponad 55 tysięcy złotych.

Źródło: Rmf24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*