Dalsze dzieje rekonstrukcji zamku w Muszynie

Rekonstrukcja zamku w Muszynie miała się zacząć w 2019 roku, jednak wszystko stoi, ponieważ pierwotny projekt poddany został rewizji przez Urząd Miasta. Planowane jest ukierunkowanie rekonstrukcji na rozwiązania historyczne, a niżeli nowoczesne.

Konserwator zabytków wydał zgodę na przeprowadzenie renowacji XIV wiecznego muszyńskiego zamku (Muszyna, woj. Małopolskie, pow. Nowosądecki) oraz zagospodarowanie bezpośredniego obszaru wokół ruin.

Burmistrz Jan Golba powiedział: Obecny projekt pójdzie bardziej w kierunku rozwiązań historycznych, a nie tych nowoczesnych, których chcielibyśmy uniknąć.

Zamek znajdował się przy trakcie prowadzącym na Węgry. Wybudowany pod koniec XIV wieku, na szczycie Góry Zamkowej z fundacji biskupów krakowskich. Nadal brak dokumentów opisujących zamek. Do dyspozycji pozostają makiety i wyobrażenia.

Zamek został zniszczony przez najazd węgierski w 1474 roku i następnie odbudowany w I połowie XVI wieku. Miejsce to należało do „Klucza Muszyńskiego” i było siedzibą starostów do połowy XVIII wieku.

Prace archeologiczne prowadzone były w trzech turach. Za pierwszym razem w latach 60. i 70. XX wieku. Druga tura prac odbyła się w latach 2007 i 2013. Ostatnia w 2018 roku.

Władze miasta otrzymały dofinansowanie unijne (85% kwoty) na renowację ruin, które zostały po zamku.

Nasz portal już wcześniej pisał o zamku w Muszynie o czym możecie przeczytać tutaj.

Źródło: sadeczanin.info

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*