W Muzeum Auschwitz zakończono renowację części zbiorów

Konserwatorzy – jak donosi rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel – ukończyli renowację między innymi 15 puszek po gazie Cyklon B, a także 100 waliz ofiar
II wojny światowej.

Prace konserwatorskie w Muzeum Auschwitz, realizowane w ramach tzw. Globalnego Planu Konserwacji, trwały od wiosny 2016 roku. Specjaliści – oprócz wspomnianych wyżej eksponatów – zajmowali się również archiwaliami. Mowa o listach obozowych oraz planach Centralnego Zarządu Budowlanego SS. Te ostatnie zawierają informacje na temat aktywności budowlanej w obrębie kompleksu obozowego KL Auschwitz.  Wszystkie dokumenty zostały zdigitalizowane.

Przytoczony już tzw. Globalny Plan Konserwacji jest wieloletnim programem prac konserwatorskich, finansowanym ze środków Funduszu Wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau. Wyznacza on harmonogram renowacji. W ubiegłym roku na owy cel przeznaczono około 8 milionów złotych.

Przypomnijmy, że Cyklon B, wynaleziony przez niemieckiego noblistę Fritza Habera, w czasie
II wojny światowej był masowo wykorzystywany przez III Rzeszę do uśmiercania więźniów, znajdujących się w niemieckich obozach zagłady. Po raz pierwszy został użyty w KL Auschwitz
u schyłku 1941 roku na około 30 jeńcach sowieckich. Z kolei walizki, o których była już mowa, należały do Żydów, zamordowanych w komorach gazowych. W Muzeum Auschwitz znajduje się przeszło 3 mln takich waliz.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*