Test sprzętu zakończony znalezieniem wraku mającego 150 lat

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) podczas testu sprzętu morskiego na wodach Zatoki Meksykańskiej trafiła na wrak statku, pochodzący z XIX wieku.

Drewniany kadłub statku jest pokryty miedzią oraz oznaczony cyframi „2109”. Wrak spoczywał na głębokości 450 metrów i w odległości 160 mil morskich od wybrzeża Florydy. Badacze z NOAA byli niezwykle zaskoczeni ich odkryciem – zwykle poszukuje się konkretnych jednostek i w konkretnych miejscach, po zebraniu możliwie wielu informacji o ostatniej trasie statku. Tutaj trafiono na wrak kompletnie przypadkiem. Statek został najpierw zarejestrowany przez sonar, a następnie dokonano jego inspekcji z wykorzystaniem zdalnie sterowanego robota ROV.

Ta część wraku, która była pokryta miedzią zachowała się w bardzo dobry stanie, jednak cała reszta jest kompletnie zniszczona. W pobliżu wraku znaleziono liczne drewniane części, które wyglądają na zwęglone, co sugeruje, że jednostka mogła zatonąć w wyniki pożaru. Uniemożliwia to identyfikację wraku, nie udało się też ustalić jaki ładunek był przewożony ani nawet pod jaką banderą. Zdaniem badaczy, liczący około 40 metrów długości wrak to szkuner albo bryg zbudowany w połowie XIX wieku. Nie można natomiast ustalić daty zatonięcia. Charakterystyczne miedziane pokrycie oraz wypisana na kadłubie liczba to w tej chwili główne poszlaki do poszukiwań informacji o jednostce.

Tagi: news ze świata, Bartłomiej Kmiecik, Stany Zjednoczone, USA, Floryda, XIX wiek, newsy,

Źródła: divers24.pl, oceanexplorer.noaa.gov

Bartłomiej Kmiecik

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*