Smok wawelski nie jest tylko legendą!

Naukowcy z Uppsali ustalili, że smok wawelski istniał naprawdę. Smok pochodził z rodziny archozaurów i figuruje w rejestrach paleobiologów jako „smok wawelski”. Informacje o swoich spostrzeżeniach badacze umieścili w Scientific Reports.

Archozaur był dalekim przodkiem krokodyli i ptaków. Paleobiolodzy przedstawili swoje zaskakujące odkrycie w Scientific Reports i podali, że „smok”, to rodzaj, natomiast przymiotnik „wawelski” określa jego gatunek.

Paleobiolodzy podają, że smok wawelski był dwunożny, a jego rozmiar osiągał nawet 6 metrów. Żył 140 milionów lat przed pojawieniem się tyranozaurów w Ameryce Północnej i według badaczy był nawet podobny do tych stworzeń.

Badaczy zadziwiło zachowanie smoka. Analiza skamieniałych odchodów zwierzęcia (koprolitów) potwierdziła, że nie tylko żywił się mięsem, ale także miażdżył i kruszył zębami kości większych zwierząt. Mięsożerne gady prehistoryczne nie robiły tego, z wyjątkiem tyranozaurów.

Koprolity, które poddano analizom i przypisano smokowi wawelskiemu, przebadano metodą mikrotomografii. Badanie to pozwoliło ustalić, czym konkretnie żywił się smok. Próbki to w pięćdziesięciu procentach kości wielkich płazów oraz dicynodontów. Oprócz kości, w badanych próbkach, odnaleziono też zęby tego archozaura. Według naukowców jest to dowód na to, że zęby stale się ścierały podczas gryzienia i były zastępowane innymi. Potwierdza to też fakt, że na kościach, które pojawiły się w badanych próbkach, widać wyraźne ślady zębów.

Źródło: national-geographic.pl, eurekalert.org
Fot. Wikimedia Commons

Karolina Charchowska

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*