Szyb dawnej kopalni pod Sobótką ujawnia widoki rodem z Tolkiena

Górnicy od miesięcy schodzą pod ziemię i eksplorują zalane korytarze kopalni. Za każdym razem witają ich widoki jak z powieści Tolkiena.

Paweł Myśliński pochodzi z Wrocławia i jego pasją jest eksploring i nurkowanie. To nietypowe połączenie hobby doprowadziło Pana Pawła do tego, że szuka zalanych kopalni na Dolnym Śląsku. Jako jeden z pierwszych nurkował tajnej kopalni Podgórze w 2013 roku. Teraz od jakiegoś czasu wraz z Filipem Długoszem, Danielem Kowalskim, Wojciechem Szetelnickim, Piotrem Muchą i Łukaszem Siczkiem badają dawne tunele kopalni pod Sobótką.

– Wejścia do tego szybu szukało wiele osób, ale dopiero nam udał się go odnaleźć – mówi z dumą Paweł. Odnalezienie zaginionych szybów nie było kwestią szczęścia jak uważa pewnie wielu. Dzięki planom, które zdobyli określili gdzie jest zejście do kopalni. Jednak gdy okazało się, że gmina chce sprzedać działkę, na której jest szyb stwierdzili, że wykupią jej część i oddadzą się pasji oraz przeżyją niesamowitą przygodę. Postawili namiot i od tygodni badają stare tunele. Tak niewiele jest potrzebne do szczęścia dla łowców przygód.

Paweł Myśliński ogrodził cały teren, postawił tabliczki, aby nikt nie wchodził na teren zejścia do kopalni. Eksploratorzy mają zamiar otworzyć podziemny szlak dla nurków, ale do tego jeszcze muszą minąć ze dwa lata. Tak mówi pan Paweł.

Źródło: wyborcza.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*