To tylko sport? Żydowscy sportowcy w przedwojennej Polsce

W czwartek 15 września o godzinie 18:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie miał miejsce pierwszy po wakacjach wykład z cyklu „Na pograniczu dwóch światów”. Seria prelekcji pod tym tytułem poświęcona została relacjom polsko-żydowskim w okresie międzywojennym. Tematyką dotykają one różnych dziedzin życia społecznego II RP, takich jak polityka, edukacja czy kultura, w których przenikały się wpływy polskie i żydowskie. Czwartkowy wykład poprowadzi dr Maciej Kozłowski – autor książki o wielokulturowej historii polskiego sportu pt. „Naród Wybrany – Cracovia Pany”.

Od samego początku sport był ważnym składnikiem ideologii syjonistycznej, ale równą popularnością cieszył się też w środowiskach socjalistycznych. Wystarczy powiedzieć, że w okresie międzywojennym w Polsce działało kilkaset żydowskich klubów sportowych skupionych w kilku wielkich federacjach. Wielu żydowskich sportowców występowało też w barwach polskich klubów. W sumie sportowcy żydowscy ustanowili ponad 30 indywidualnych rekordów Polski, zdobyli 84 tytuły indywidualnych mistrzów kraju i 24 tytuły drużynowe. Ponad 120 razy reprezentowali Polskę na zawodach międzynarodowych. Sport był tą płaszczyzną, na której zacierały się różnice klasowe i społeczne, a reprezentujący Polskę żydowscy sportowcy stawali się idolami zarówno wśród Polaków jak i Żydów. W ostatnich latach przed wojną, w atmosferze gęstniejącego antysemityzmu, pozostał tym obszarem, na którym – mimo prób – nie udało się wprowadzić antysemickich praw.

Wykład na temat żydowskich sportowców w przedwojennej Polsce poprowadzi dr Maciej Kozłowski – historyk, dziennikarz, publicysta, działacz opozycji w okresie PRL, dyplomata. Autor wspomnianej już książki pt. „Naród Wybrany – Cracovia Pany”, wydanej w tym roku przez Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ. Był również współpracownikiem paryskiej „Kultury” Jerzego Giedroycia, a pod koniec lat 60. został skazany w tzw. procesie taterników. W latach 1999–2003 pełnił funkcję ambasadora RP w Tel Awiwie. Od 2006 roku wykładowca w Collegium Civitas (polityka na Bliskim Wschodzie, polityka zagraniczna USA, Holokaust). Ponadto wykłada na wielu uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Europie i Izraelu.

One Comment

  1. O, tego o społeczności żydowskiej nie wiedziałem. Szkoda, że taki nacisk na sport nie dotrwał do naszych czasów. Bylibyśmy na pewno zdrowsi i mniej narzekali 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*