Turcja ponownie rozpoczęła procedurę w sprawie zwrotu skradzionych fragmentów słynnej mozaiki Zeugma przez Bowling Green State University ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie znajdują się one na wystawie w Wolf Arts Center w Ohio
12 kawałków mozaiki zostały wydobyte podczas nielegalnych wykopalisk w ruinach starożytnego miasta Zeugma w południowej Turcji. W 1965 roku zostały one zakupione przez ten uniwersytet za 35 000 dolarów od marszanda Petera Marksa.
Po raz kolejny turecki konsul generalny w Chicago przesłał notę do Bowling Green State, prosząc o spotkanie w sprawie omówienia zwrotu artefaktów prawowitemu właścicielowi, państwu tureckiemu. Turcja zapewniła, że wyrazi dużą aprobatę na arenie międzynarodowej za oddanie mozaiki oraz będzie namawiać tureckich studentów do podjęcia nauki na tym uniwersytecie.
Władze tureckie po raz pierwszy podjęły próbę odzyskania mozaiki w lutym 2012 r., ale uczelnia zażądała zwrotu kosztów zakupu – 260 000 dolarów lub 20 tureckich studentów rocznie, którzy podjęli by naukę na ich uniwersytecie. Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji odrzuciło jednak obie propozycje, tłumacząc się względami etycznymi.
Tureckie mozaiki w Muzeum Mozaiki Zeugma w Gaziantep w południowej Turcji co roku przyciągają rzesze turystów z całego świata. Szczególną uwagę przyciąga mozaika cygańskiej dziewczyny, która stała się ikoną tego starożytnego miasta. Od 2003 r. Ministerstwo Kultury i Turystyki pozyskało do tej pory 4,3111 artefaktów nielegalnie wywiezionych z Turcji. Obecnie odszukując kolejne 55 sztuk w 17 krajach.
Emilia Ostapowicz