Możliwe, iż właśnie śledczy archeolodzy dowiedzieli się, co spowodowało masowy upadek osad neolitycznych. Możliwe, że nazwisko podejrzanego to Yersinia pestis– dobrze znana nam już bakteria, która nieraz dziesiątkowała ludzkość. To właśnie ona odpowiada za epidemię dżumy, która niemal wyniszczyła ludzkość epoce kamienia!
Nagły upadek wielu społeczności z epoki kamienia stwierdzony w wielu odkryciach archeologicznych od lat stanowił zagwozdkę da badaczy przeszłości. Wydarzenia sprzed ok. 5000 lat stanowiły przedmiot szczególnego zainteresowania badaczy, którzy w sprawie tej prowadzi swoiste śledztwo. Niedawno chyba w jego toku nastąpił przełom. W Szwecji odkryto bowiem neolityczny grób, skrywający szczątki ok. 20-letniej kobiety, która najprawdopodobniej należała do jednej z pierwszych europejskich społeczności rolniczych. Datowanie wskazuje, iż umrzeć musiała właśnie wtedy, gdy upadała większość osad neolitycznych. Możliwe też, że była ofiarą tego samego sprawcy, co i w innych przypadkach. A w jej wypadku zabójca zostawił ślady. Archeolodzy z pomocą patologów dowiedzieli się, że dziewczynę zabiła bakteria wywołująca dżumę a raczej jej nieznana odmiana, wywołująca nieznaczny wcześniej szczep choroby.
Niewiele jeszcze wiemy o tej odmianie dżumy, która zdziesiątkowała naszych przodków. Dlatego na całym świecie nadal trwają badania nad tym właśnie okresem.
Źródło: kopalniawiedzy.pl
Fot.: Masowy neolityczny pochówek w Szwecji – Karl-Göran Sjögren
Dawid Siuta
Nie brzmi to najlepiej: „dziewczynę zabiła bakteria wywołująca dżumę a raczej jej nieznana odmiana, wywołująca nieznaczny wcześniej szczep choroby”. Szczep bakterii, a nie choroby. I literówka niezna(cz)ny. Lepiej: dziewczynę zabiła bakteria wywołująca dżumę a raczej jej nieznany szczep, wywołujący nieznaną wcześniej odmianę choroby.