Polskie Radio uhonorowane nagrodą „TOTUS”

W wigilię obchodów XIV Dnia Papieskiego, w sobotę 11 października, podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie Polskie Radio wspólnie z Telewizją Polską zostało wyróżnione najważniejszą nagrodą Kościoła katolickiego w Polsce – „TOTUS”, przyznawaną przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Statuetkę srebrnego anioła odebrał prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.

Nagrodę w kategorii TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach otrzymał zespół twórców Telewizji Polskiej i Polskiego Radia – przygotowujący i realizujący uroczystości kanonizacyjne Jana XXIII i Jana Pawła II. Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II została przez media publiczne w Polsce zaprezentowana odbiorcom w kraju i zagranicą w bardzo szerokiej formule, obejmującej transmisje najważniejszych wydarzeń, specjalne audycje, a także produkcję filmów dokumentalnych i reportaży. Praca dla właściwego przygotowania i przeprowadzenia tych zadań trwała wiele miesięcy i wymagała zaangażowania licznych zespołów pracowników mediów i znaczących środków finansowych. Stworzona oferta programowa biła rekordy oglądalności i słuchalności – napisano w uzasadnieniu.

Najważniejsze nagrody Kościoła katolickiego w Polsce przyznawane są przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 2000 r. Powstały dla docenienia dorobku i skutecznego promowania osób oraz instytucji, które mają wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, propagują nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II oraz podejmują działalność charytatywną i edukacyjno-wychowawczą. Polskie Radio zostało wyróżnione Totusem po raz trzeci. Dwa razy otrzymało nagrodę w kategorii „Totus medialny” i raz w kategorii „promocja nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”.

W niedzielę 12 października obchodzony będzie XIV Dzień Papieski, którego patron, Polskie Radio, przygotowało specjalny spektakl pod tytułem: „Dalekie Wybrzeża Ciszy” (16 października o godz. 19.00, Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego). Na widowisko w reżyserii Janusza Gasta i Janusza Kukuły do scenariusza Janusza Kukuły i Marcina Witana składa się 17 najpiękniejszych wierszy Karola Wojtyły. Muzykę do nich stworzyli najwybitniejsi polscy kompozytorzy – Krzesimir Dębski, Michał Lorenc, Piotr Moss, Maciej Małecki, Edward Pałłasz, Kuba Stankiewicz oraz Marcin Partyka. Poezję Papieża Polaka będą recytować dwaj wybitni aktorzy: Piotr Fronczewski i Krzysztof Gosztyła, a zaśpiewają m.in. Janusz Radek, Hania Stach i Natalia Sikora oraz – jako gość specjalny – Irena Santor.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*