Twierdza Modlin w rękach poznańskiego inwestora

Dnia 31 października 2013 roku Twierdza Modlin przeszła w ręce nowego właściciela – poznańskiej firmy deweloperskiej Konkret, która chce przekształcić obiekt w nowoczesny ośrodek kultury.

Akt notarialny podpisali: Wiesław Jan Prusiecki, prezes spółki Konkret SA oraz delegowany przez prezesa Agencji Mienia Wojskowego, Krzysztofa Michalskiego, zastępca dyrektora odpowiedzialny za zagospodarowanie nieruchomości.

W sierpniu tego roku rozstrzygnięty został przetarg, ogłoszony przez Agencję Mienia Wojskowego. Firma Konkret nabyła nieruchomość za kwotę 35 mln zł z 50 proc. bonifikatą, co stanowi zaledwie ułamek całkowitych kosztów planowanej inwestycji. Szacowany nakład na odbudowę obiektu to około 1 miliard złotych na przestrzeni 6-10 lat.

Twierdza Modlin to 58 hektarów terenu z zabytkowymi zabudowaniami. Firma Konkret chce zastosować na tym terenie koncepcję smart city – nowoczesnego i funkcjonalnego miasta. Ma być ono zaprojektowane w oparciu model „work, live, educate and play”, który zakłada zastosowanie wysokich technologii w celu wykorzystania kapitału społecznego mieszkańców oraz ochrony historycznej zabudowy i środowiska naturalnego.

Na pierwszym etapie działań odbędą się prace konserwatorskie oraz inwentaryzacja (kwota potrzebna na te cele to 48 mln zł). Następnie nacisk zostanie położony na promocję kulturowego i społecznego potencjału Twierdzy Modlin. W planach jest również wirtualne centrum kultury (digital open air museum). Będzie to zbiór wszystkich materiałów audiowizualnych dotyczących Twierdzy. Dzięki cyfryzacji dokumentów i zdjęć możliwe będzie zdalne zwiedzanie obiektów historycznych.

Twierdza Modlin ma być w przyszłości ważnym ośrodkiem animowania, propagowania i realizacji wydarzeń artystycznych. „Widzę ogromny potencjał tego miejsca związany z jego historią. Chcę, by obiekt ten był stopniowo przywracany dla zwiedzających, chcę przywrócić mu energię” – mówił Wiesław Jan Prusiecki podczas konferencji prasowej.

Wstępne plany mówią o powstaniu uczelni, hotelu, centrum handlowego, nowoczesnych loftów, biur co-workingowych, a także centrum konferencyjnego. Twierdza ma stać się zarówno miejscem turystycznym i biznesowym, jak i ośrodkiem sztuki.

Twierdza Modlin to kompleks XIX-wiecznych fortyfikacji, znajdujący się około 30 km na północny zachód od Warszawy. Twierdza należy do największych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce.

Zdjęcie na nagłówka: Ruiny spichlerza, widok z wieży cytadeli. Fot. Wikimedia commons

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*