Twierdza Toruń – kolejne spotkanie z cyklu Toruń Miasto Zabytków

Kolejne spotkanie z cyklu Toruń Miasto Zabytków poświęcimy toruńskim fortom. W środę, 20 stycznia, opowiedzą o nich  Adam Kowalkowski i Marcin Orłowski. Początek o godz. 18.

Temat spotkania jest intrygujący, choćby z tego powodu, że toruńskie forty stanowią niezwykle cenny zespół zabytkowy o charakterze militarnym. To jeden z najpotężniejszych systemów fortyfikacyjnych w Polsce. Wybudowane w drugiej połowie XIX w. miały służyć obronie wschodniej granicy Prus. Nie wszyscy wiedzą, że do tego kompleksu należał także most kolejowo-drogowy (ob. kolejowy), a Twierdzę Toruń I klasy (od 1872) zaliczano do największych w Europie.

Kowalkowski i Orłowski opowiedzą w Książnicy o najważniejszych problemach trapiących toruńskie forty. A jest o czym mówić: dewastacje, nielegalne pozyskiwanie złomu, nagłe pożary to tylko niektóre ze współczesnych bolączek tych wielkich, pamiętających jeszcze czasy zaborcy, „lądowych pancerników”.

Prezentacja, którą przedstawią pozwoli naszym gościom uczestniczyć w „spacerze” po mało znanych lub wręcz nieznanych fortowych zakamarkach, a także po dawnym Toruniu. Ich opowieść dotyczyć będzie nie tylko architektury, funkcji, stanu zachowania fortów, ale też wspomnień – oraz emocji – z nimi związanych, z czasów II wojny światowej (w tym okresie hitlerowcy wykorzystywali te obiekty jako miejsca kaźni i więzienia).

Spotkaniu będzie towarzyszyć refleksjamówi Katarzyna Kluczwajd z Książnicy Kopernikańskiej. – Czym są dla nas dzisiaj te zabytki? Jak je chronić? Jakie funkcje dla nich znaleźć, aby były nie tylko zabezpieczone, ale też zrewitalizowane? Termin ten jest dziś nadużywany, ale w tym akurat przypadku ma sens. Kompleksowe zadbanie o forty i wprowadzenie doń nowych funkcji mogłyby rzeczywiście doprowadzić do ich rewitalizacji, czyli – dosłownie – przywrócić je do życia, do funkcjonowania w przestrzeni społecznej współczesnego miasta. Miasta, o którego historii zaświadczają równie mocno i pięknie, jak nasz „gotyk na dotyk”. I bez znaczenia jest fakt, iż forty należą do zabytków młodszego pokolenia.

Adam Kowalkowski – toruński przewodnik, pasjonat fortyfikacji, społeczny opiekun zabytków, wiceprezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu. Od wielu lat zgłębia tajemnice Twierdzy Toruń, a jest ich sporo. Działa na rzecz ochrony tego cennego zespołu, także poprzez szeroko rozumianą edukację i popularyzację.

Marcin Orłowski – torunianin z urodzenia, historyk z zamiłowania, marketingowiec z wykształcenia i z racji wykonywanego zawodu, fotoreporter dziennika „Nowości”, przez kilka lat współpracował z Ośrodkiem Karta w Warszawie, autor publikacji historycznych, organizator i współorganizator wystaw poświęconych historii najnowszej m.in. w Muzeum Okręgowym w Toruniu i Dworze Artusa. Interesuje się przede wszystkim dziejami Torunia oraz historią powstań i konspiracji polskich. Odznaczony medalem Pro Memoria za ratowanie konspiracjanów z lat 70. i 80. XX w.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Wstęp jest bezpłatny.

Autorem załączonych zdjęć (01 – 04) jest Adam Kowalkowski.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*