Badacze z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie dokonali unikatowego odkrycia w Borach Tucholskich. Dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu udało im się natknąć na kompletnie zachowany układ przestrzenny osady sprzed 2 tysięcy lat.
Bory Tucholskie znajdują się na pograniczu
dwóch województw: kujawsko-pomorskiego
i pomorskiego. Są to tereny gęsto zalesione, przez co obszar ten jest słabo
przebadany przez archeologów.
Odkrycie naukowcy zawdzięczają ALS –
lotniczemu skanowaniu laserowemu. W ramach projektu, którego celem jest
utworzenie systemu przeciwpowodziowego dla całej Polski, udało się dokładnie
poznać uformowanie terenu. Ta metoda sprawdza się nawet w przypadku bardzo
gęstych lasów. Dzięki niej naukowcy, którzy się nią posługiwali, odkryli już
wiele kurhanów
i grodzisk sprzed tysięcy lat.
Mateusz Sosnowski i Jerzy Czerniec, którzy prowadzą badania w Borach, podaja, że odnaleźli tam dawną osadę wraz z elementami jej otoczenia (zabudowania pól i zagród). Badanie laserowe potwierdziło, że osiedle otoczone jest polami i wiedzie do niego droga. Naukowcy datują pozostałości na pierwsze wieki naszej ery. Było to możliwe dzięki odnalezionym tam naczyniom ceramicznym. Jest to niezwykle unikatowe zjawisko, gdyż bardzo rzadko udaje się odnaleźć całe osady z otaczającym je gospodarstwem, pochodzącymi z jednego okresu, podaje Mateusz Sosnowski.
Archeolog zauważa także, że wygląd osady
wskazuje na to, że po opuszczeniu jej przez mieszkańców została nietknięta,
dlatego możliwe będzie jej szczegółowe przebadanie. Sosnowski porównuje
potencjał, związany z możliwością dalszych badań archeologicznych, do osady
w Biskupinie.
Osada i pola do niej przylegające rozciągają się na przestrzeniu 170 ha. Laserowe zobrazowania ukazały nawet układ pół i miedze je oddzielające. Pola są regularne, ale mogli na nich gospodarować różni właściciele. Archeolodzy zastanawiają się, czy możliwe było, aby już w tak odległych czasach gospodarze stosowali słynną w średniowieczu trójpolówkę.
Analizy potwierdziły, że jednym ze zbóż hodowanych w Borach było żyto. Mateusz Sosnkowski dodaje, że ówcześni świetnie znali się na gospodarce, ponieważ pola uprawne odnaleziono tam, gdzie znajdują się gleby płowe, bardziej żyzne.
Źródło: kujawsko-pomorskie.onet.pl
Fot. Wikimedia Commons
Karolina Charchowska