Uprawa ryżu miała miejsce już 10 tys. lat temu

Badacze z Instytutu Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk ustalili, że uprawa ryżu w Chinach rozpoczęła się 10 tysięcy lat temu. Zbadali oni prehistoryczne pozostałości ryżu, odkryte na stanowisku Shangshan w powiecie Pujiang w prefekturze miejskiej Jinhua, w prowincji Zhejiang w południowo-wschodnich Chinach.

Shangshan to prehistoryczne stanowisko archeologiczne z okresu wczesnego neolitu w rejonie delty rzeki Jangcy. Jest to główny ośrodek badań tzw. kultury Shangshan. Rozwijała się ona w okresie ok. 11-9 tysięcy lat temu.

Prof. Lu Hoyuan poinformował, że poprzednia analiza skamieniałych pozostałości ryżu na skorupach neolitycznych naczyń pozwoliła ustalić iż Shangshan to najstarsze znane miejsce uprawy ryżu w Chinach.

W celu dokładniejszego ustalenia wieku fitolitów (krzemionkowych pozostałości roślinnych w próbkach ryżu), chińscy badacze rozwinęli nową metodę wyizolowania fitolitów ryżu z innych źródeł węgla. Po ich wyodrębnieniu zbadano je metodą radiowęglową. Uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, że uprawa ryżu w Shangshan rozpoczęła się ok. 10 tysięcy lat temu. Był to okres zmian zachodzących w środowisku w związku z końcem ostatniego zlodowacenia plejstoceńskiego i początkiem epoki holocenu. Wcześniejsze wyniki badań próbek były nieścisłe z powodu zanieczyszczeń pochodzenia węglowego, zawartych w próbkach ryżu pobranych ze ścianek naczyń.

Badania prowadzono we współpracy z Instytutem Reliktów Kultury i Archeologii prowincji Zhejiang oraz Instytutem Nauk Geograficznych i Badań Zasobów Naturalnych Chińskiej Akademii Nauk.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*