Uroczyste wręczenie Nagrody im. Janusza Kurtyki

23 listopada 2017 r. o godz. 12.00 w Pałacu Belwederskim przy ul. Belwederskiej 54/56 w Warszawie podczas organizowanej przez Fundacja im. Janusza Kurtyki konferencji „Dotyk Katynia. Zbrodnia Katyńska w perspektywie międzynarodowej. Polityka, tożsamość, narracje” nastąpi wręczenie Nagrody im. Janusza Kurtyki.

Laureatem konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki został Prof. Tadeusz Wolsza, autor książki pt. „To co widziałem, przekracza swą grozą najśmielsze fantazje”. Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku. Formą Nagrody jest przetłumaczenie wyróżnionej pracy na język angielski oraz wydanie jej w Stanach Zjednoczonych. Tematyka I edycji Konkursu była zatytułowana: Przestrzeń między dwoma totalitaryzmami – dramat społeczeństwa i państwa polskiego w XX w.

Konferencja “Dotyk Katynia. Zbrodnia Katyńska w perspektywie międzynarodowej. Polityka, tożsamość, narracje” jest pokłosiem wyżej wspomnianej I edycji Konkursu. Stanowi jego merytoryczne podsumowanie.

Gośćmi biorącymi udział w wydarzeniu będą m.in. przedstawiciele instytucji państwa polskiego, ludzie nauki, w tym znakomici polscy i zagraniczni historycy, reprezentanci różnych organizacji pozarządowych.

Konferencja rozpocznie się od podsumowania Konkursu oraz wręczenia Nagrody i Wyróżnienia w Konkursie. Następnie odbędzie się krótki koncert fortepianowy maestro Tomasza Trzcińskiego, po nim zaś nastąpi część naukowa, podczas której wygłoszonych zostanie pięć referatów poświęconych problematyce katyńskiej. Szczegółowe informacje odnośnie prelegentów znajdują się na stronie internetowej fundacji (www.fundacjakurtyki.pl).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*