Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a | Recenzja

Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a, J. Michael Cleverley

J. Michael Cleverley jest autorem biografii zwykłego żołnierza. Lauri Törni urodzony w 1919 roku w Finlandii walczył na wielu frontach. W wojnie zimowej z ZSRR, II Wojnie Światowej ponownie w konflikcie przygranicznym z ZSSR (tzw. Wojnie Kontynuacyjnej), po stronie amerykańskiej w Zimnej Wojnie i w końcu brał udział w wojnie w Wietnamie. Pomimo przynależności do wielu armii, noszeniu różnych mundurów, Thorne’a charakteryzowała jedna główna cecha – całkowite oddanie sprawie, za którą walczył.

Książka do nabycia w księgarni historycznej Wolum.pl – Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a

Tą niezwykłą biografię wyróżnia podstawowa cecha – skupia się na życiu mało znanej jednostki, której odwagę i pracę przelicza się w ilości trupów pozostawionych na polu bitwy. J. Michael Cleverley wybrał postać niezwykłą – Törni, a potem Thorne’a to żołnierz z krwi i kości, przypominający typowego Rambo. Na dźwięk jego imienia Rosjanie drżeli, a Niemcy woleli mieć go po swojej stronie. Do tego samego wniosku doszli również amerykanie, którzy szybko poznali się na jego legendzie i pomimo już starszego wieku przyjęli na służbę, gdzie tworzył zaczątki legendarnych Zielonych Beretów.

Throne był żołnierzem z urodzenia. Jego chlebem powszednim była wojna – pole bitwy, na którym czuł się jak u siebie. Jego największym błędem w życiu było włożenie Niemieckiego munduru – dwukrotnie, ale w chwili gdy Niemcy toczyły wojnę w Europie, wydawały być się najpewniejszym sojusznikiem zapewniającym niepodległość Finlandii. Inna słabość – bardzo ludzka – to słaba głowa do alkoholu. Słabość, która kosztowała go wiele nieprzyjemności, ale pozwala wyobrazić sobie go jako człowieka z krwi i kości, z zaletami i wadami.

Należy nadmienić, że książka nie koncentruje się tylko i wyłącznie na życiu Thorne’a. Część biograficzna jest mocno związana z wydarzeniami światowymi. Jest przekrojem konfliktów wojennych targających Europą w XX wieku, od wojny zimowej z Finlandią po Zimną Wojnę, oraz dodatkowo opisuje konflikt w Wietnamie. Do każdej ważniejszej misji Thorne’a dodana została mapka, która w wyczerpujący sposób przedstawiają historię wydarzenia i przebiegu konfliktu. Map jest w sumie czternaście. Daje to również możliwość prześledzenia dosłownie „palcem po mapie” każdej kampanii wojennej ze szczegółami.

Książka Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a to obszerna pozycja, złożona z siedemnastu rozdziałów przedstawiających chronologicznie życie chłopca, rekruta, żołnierza. Aż do jego śmierci, gdy ciągle pozostawał na posterunku. Autor wyczerpująco opisał okres, gdy młody Thorne został świadkiem napaści ZSRR na jego ojczyznę. W wyniku tej napaści Finlandia straciła około 10% powierzchni, w tym miasto rodzinne Larry’ego. Tym samym nakreślił psychikę przyszłego żołnierza, ukształtowanego jako zaciekłego wroga komunizmu pod każdą postacią.

Wydanie z 2014 roku jest pierwszym poszerzonym o dodatkowe materiały z Archiwum US-Army. Na końcu książki autor wzbogacił ją o siedem dodatków oznaczonych A-G. M.in. ścieżkę kariery, chronologię życia, teksty nominacji do Krzyża Mannerheima, ułaskawienie prezydenckie, oświadczenie generała majora Uno Fagernäsa, list pochwalny z misji w Iranie oraz polecenie nadania odznaczenia Lotniczym Krzyżem Walecznym.

Biografia jest kompetentną i kompletną pracą. Nie jest to powieść typowo naukowa, ponieważ posiada wiele interpretacji danych wydarzeń – w miejscach, gdzie autor nie posiada konkretnego źródła lub relacji naocznego świadka stara się w oparciu o zebrane informacje odtworzyć możliwe wydarzenia. Przywodzi na myśl czasami książkę przygodową, ale z solidnie osadzoną fabułą.

Urodzony żołnierz to pozycja z serii niesamowitych historii i nieznanych bohaterów. Jest również świetnym uzupełnieniem wiedzy o okresie II Wojny Światowej oraz również studium genezy konfliktu radziecko-fińskiego. Z uwagi na lekkie pióro autora czyta się ją niezwykle szybko i z wielkim zainteresowaniem. Właściwie należy napisać „niedowierzaniem”, ponieważ czyny Thorne’a należą do naprawdę niesamowitych.

Ocena 5/6

Sebastian Janiszewski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*