Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a, J. Michael Cleverley
Larry’ego już od dziecka fascynowało wojsko. Jak określił jego ojciec: „był zwariowany na punkcie wojny, jeszcze zanim wyrósł wyżej niż karabin (…); on urodził się, aby zostać żołnierzem”. Jako chłopiec miał obsesję na punkcie ćwiczeń i strzelania garnizonu rezydującego w Vippuri – jego rodzinnej miejscowości. Po takim wstępie brak dalszych wątpliwości odnośnie książki Cleverley’a, która opowiada o człowieku niezwykłym i wojnach, które zdefiniowały jego przeznaczenie. Urodzony żołnierz nigdy nie chciał odgrywać innej roli, wojna była dla niego jak narkotyk, a widok wszechobecnej śmierci potęgował „uzależnienie”.
Larry Thorne (a właściwie Lauri Törni) jest to przykład człowieka urodzonego w odpowiednim miejscu i czasie. Stał się legendą wśród żołnierzy walczących na różnych wojnach w XX wieku. W swojej ojczyźnie – Finlandii – walczył z sowieckimi soldatami – wcześniej przechodząc szkolenie w Waffen SS. Ostatecznie znalazł się w armii amerykańskiej – stał się on jednym z pierwszych członków Amerykańskich Sił Specjalnych i legendą Zielonych Beretów.
Urodzony żołnierz to podróż przez konflikty XX wieku. Przedstawiając „czasy” i „życie” fińskiego bojownika, ta opowieść prezentuje też szeroką panoramę ważnej części historii minionego wieku – tej najpotworniejszej, ale także w pewnym stopniu niezwykłej. Nie jest to typowa biografia – w niej oprócz historii Larry’ego czytelnik znajduje bardzo bogate tło historyczne, które niekiedy wysuwa się na pierwszy plan.
W recenzji książki nie chcę przedstawiać biografii głównego bohatera – żeby przekonać się o jego niezwykłości należy przeczytać choć kilka stronic. Był urodzonym żołnierzem, a wojna była jego chlebem powszednim – tym, co znał i kochał. Jak wspomina autor książki, Larry Thorne znajdował spokój i harmonię w środku bitwy, tam gdzie inni dostrzegali tylko strach i śmierć. Książka J. Michael’a Cleverley’a Urodzony żołnierz. Czasy i życie Larry’ego Thorne’a jest historią niezwykłego człowieka – żołnierza, który nad wyraz mocno kochał własną ojczyznę i tak samo mocno nienawidził komunistów; osadzonej w realiach II Wojny Światowej oraz okresu powojennego pozycją wartościową. Larry zalicza się do grupy osób – bojowników o wolność – tych, którzy tworzyli historię i ostatecznie nadali jej kształt.
Oceniając książkę z „technicznego” punktu widzenia, stwierdzam, że jest to pozycja godna uwagi. Zostały zamieszczone dodatki, które wzbogacają wartość pozycji. Oprócz ścieżki kariery i wykazu odznaczeń, znajdują się tu m.in.: nominacje do odznaczeń, ułaskawienie prezydenckie, czy np. list pochwalny (misja w Iranie). Na plus wydania przemawia również materiał ikonograficzny.
Reasumując – książka godna polecenia, głównie dla osób, które interesują się konfliktami XX wieku, ze szczególnym nachyleniem na daną jednostkę. W tym przypadku jest to opowieść o urodzonym żołnierzu, który przez swych kolegów był (i nadal jest) traktowany jako człowiek -legenda. Choć momentami taki przesyt tej niezwykłości może wywołać u czytelnika zwyczajne znużenie.
Ocena recenzenta: 4,5/6
Anita Świątkowska