W Anchor Church natrafiono na ślady miejsca zamieszkania anglosaskiego króla

Z badań przeprowadzonych przez Royal Agricultural University i Wessex Archeology wynika, że w jaskiniach Anchor Church, w Derbyshire (środkowa Anglia), mógł mieszkać anglosaski król, który później został świętym. Wówczas przypuszczano, że jaskinie nieopodal wsi Ingleby pochodzą z XVIII lub XIX w.

Twórcy najnowszych badań w akademickim czasopiśmie Proceedings of the University of Bristol Spelaeological Society podają, że są to jaskinie, które pochodzą z IX w. „To najprawdopodobniej najstarsze nietknięte wnętrze mieszkalne na terenie Wielkiej Brytanii. Z drzwiami, oknami, podłogami, sufitami. Co więcej, mógł tam mieszkać król, który został świętym”- wyjaśnił Edmond Simmons, naukowiec z Royal Agricultural University.

Badacze wykonali pomiary i zwiady przy użyciu drona, a także przestudiowali architektoniczne detale, dzięki którym byli w stanie odwzorować plan jaskiń w oryginale. Składały się one z trzech pomieszczeń mieszkalnych oraz zwróconej w kierunku wschodnim kaplicy z trzema absydami.

Jaskinia architektonicznie podobna jest do saskiej architektury. Przykładem może tu być krypta w pobliżu Repton. Dowody świadczące o tym odkryciu wskazują na to, iż te jaskinie pochodzą z przełomu VIII i IX w. W jednej z XVI- wiecznych ksiąg można przeczytać, że w tym czasie św. Hardulf mieszkał w celi na klifie nieopodal Trent.

Badacze utożsamiają postać św. Hardulfa z królem Eardwulfem, który później został obalony i wypędzony w 806 r. Z listu papieża Leona III do Karola Wielkiego czy z frankijskich źródeł wiadomo, że po wygnaniu król wyruszył do Rzymu. Jak podają frankijskie źródła, wrócił później na Wyspy Brytyjskie. Możliwe, że udało mu się po raz drugi objąć tron. W miejscowości Breedon on the Hill, znajduje się królewski kościół, poświęcony świętej Maryi oraz św. Hardulfowi, natomiast XII- wieczny spis miejsc  pochowków świętych, wyraźnie wskazuje na to, iż Hardulf rex został pochowany w Breedon.

Podobieństwa między jaskiniami a saskimi budynkami, udokumentowane związki między Hardulfem a Eardwulfem, uprawdopodobnia fakt, że te jaskinie zostały zbudowane lub powiększone tak, by mógł tam mieszkać wypędzony król. W tamtych czasach nie było niczym dziwnym, że sascy władcy, kiedy tracili tron lub z niego rezygnowali, oddawali się posłudze religijnej, prowadzili pustelniczy tryb życia, zyskiwali również opinie świętych mężów, a nawet bywali kanonizowani. Planowane będą dalsze badania, których celem będzie weryfikacja dotychczasowych wniosków.

Źródło: kopalniawiedzy.pl        Fot.: smithsonianmag.com                                                                           

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*