W Gliwicach odnaleziono kryptę z ludzkimi szczątkami

W dzielnicy Gliwic – Czechowicach, archeolodzy poszukujący średniowiecznych reliktów na terenie dawnego kościoła, odkryli ceglaną kryptę z ludzkimi szczątkami.

Przed kilkoma dniami badacze natknęli się na pochówek. Na temat szczątków w nim znajdujących się nie wiadomo jeszcze zbyt wiele. Naukowcy we wstępnej analizie stwierdzili, iż pochodzą one z okresu wczesnej nowożytności, tj. z XVI-XVII wieku. Materiał kostny nie zachował się szczególnie dobrze – archeolodzy odnaleźli część kości w tym fragment szczęki. Oprócz tego przy szkielecie natrafili na różaniec i medalik o czym poinformował kierownik prac – Radosław Zdaniewicz.

Na ten moment nie ustalono tożsamości człowieka pochowanego w Czechwicach. Archeolodzy spekulują jednak, iż musiała być to istotna lokalnie postać, ponieważ został pochowany w ceglanej krypcie. Badacze nie traktują znaleziska jako przełomu w pracach, lecz jak sami mówią – upewnia ich to w hipotezie dotyczącej przeznaczenia fundamentów budynku w Czechowicach. Teraz są już praktycznie pewni, iż jest to kościół, a nie budynek o kompletnie innej funkcji, czego jeszcze do nie dawna nie wykluczano.

Odkrycie szczątków nie było jednak głównym celem prac, bowiem grupa archeologów przeprowadzała wykopaliska w celu uzyskania informacji na temat fundamentów budowli w północnej dzielnicy Gliwic. Na daną chwilę naukowcom udało się ponadto ustalić, że nieopodal prawdopodobnego kościoła znajdowała się inna budowla, która mogła być siedzibą rycerską.

Zespół badawczy pod kierownictwem p. Radosława Zdaniewicza do teraz zdążył już odkryć monety, fragmenty naczyń, groby oraz fundamenty. Inicjatorem i pomysłodawcą poszukiwania czechowickiego kościoła jest Stowarzyszenie Rozwoju Czechowic oraz Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Zgoda na prowadzenie badań, wydana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, obowiązuje do końca przyszłego roku.

Źródła: dzieje.pl, infogliwice.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*