W Staszowie stanie pomnik żołnierza-legionisty. Zostanie odsłonięty w Święto Niepodległości

Pomnik żołnierza walczącego o niepodległość stanie w Staszowie. Ma zostać odsłonięty 11 listopada, w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to projekt kieleckiego rzeźbiarza Sławomira Nicka.

Monument ma stanąć w staszowskim Parku Legionów. Rok wcześniej w tym samym miejscu wyburzono pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej. Będzie się on składał z granitowego postumentu o wymiarach 480 na 350 m.

W Staszowie od 1923 roku do wybuchu II wojny światowej znajdowały się istniejące do dzisiaj koszary I batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów. Ale takich wydarzeń i osób związanych z ziemią staszowską jest znacznie więcej. Pomnik będzie hołdem dla tych wszystkich ludzi, dzięki którym 100 lat temu mogliśmy się cieszyć z odzyskania niepodległości – powiedział burmistrz miasta, Leszek Kopeć.

Główną częścią monumentu będzie postać żołnierza legionowego o wysokości ponad 2 metrów. Figura żołnierza prawdopodobnie zostanie wykonana z laminatu poliestrowego. Jeśli jednak fundusze na to pozwolą, zostanie odlana z brązu – wyjaśnił Nicek.

Po obu stronach legionisty mają stanąć dwie betonowe płyty w kształcie skrzydeł. Na nich będą umieszczone granitowe tablice z informacjami o najważniejszych wydarzeniach związanych ze Staszowem oraz odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W planach jest zrobienie miejsca na urny, w których zostałaby umieszczona ziemia z pól bitewnych.

Obecnie sporządzany jest kosztorys budowy. Miasto stara się pozyskać w tym celu środki zewnętrzne oraz przychylność sponsorów.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*