W Jędrzejowie odnaleziono zbiorową mogiłę z powstania listopadowego

Zbiorowy grób najprawdopodobniej pochodzi z okresu powstania listopadowego.

W Jędrzejowie (województwo świętokrzyskie) w czasie trwania remonty ulicy Kadłubka odnaleziono szczątki sześciu osób. Odnalezione szczątki były ułożone w dwóch warstwach. Są to najprawdopodobniej szczątki ciał sześciu wysokich mężczyzn, którzy zostali pochowani w prowizorycznych trumnach. W mogile nie znaleziono żadnych guzików, pozostałości mundurów, ani przedmiotów osobistych.

Nie jest to pierwsze tego typu znalezisko w Jędrzejowie. W zeszłym roku odnaleziono pięć mogił, gdzie pochowano w sumie piętnaście osób. O tym, że odnalezione szczątki ciał pochodzą z okresu powstania listopadowego, świadczyć mogą zapiski, które odnalazł jeden z pracownik Urzędu Miasta w Jędrzejowie. Z notatek tych dowiedziano się, że w rejonie klasztoru cysterskiego w Jędrzejowie w okresie powstania listopadowego działał szpital polowy dla jeńców rosyjskich. Jest to wielce prawdopodobne, gdyż w odkrytej w zeszłym roku mogile odnaleziono szkaplerz z rosyjską ikoną.

Odnalezione szczątki zostały wykopane z ziemi i zabrane w celu przeprowadzenia dalszych badań. Po nich zostaną złożone we wspólnym grobie na cmentarzu cysterskim.

Źródła: kielce.tvp.pl, jedrzejow.naszemiasto.pl
Fot: Wikimedia Commons

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*