W Meksyku otwarto Muzeum Archeologii Podwodnej

Niedawno otwarto Muzeum Archeologii Podwodnej. Znajduje się ono w XVIII-wiecznej twierdzy w Meksyku. W Muzeum znajdują się cenne znaleziska, a sama jednostka wykorzystuje najnowsze technologie do badań archeologicznych, a także do rekonstrukcji poszczególnych obiektów.

5 grudnia 2017 roku w XVIII-wiecznej twierdzy Reducto San Jose el Alto w Campeche w Meksyku otwarto nowe Muzeum Archeologii Podwodnej. Powstanie muzeum określono jako najlepszą inicjatywę w celu dostępu do podwodnego dziedzictwa kulturowego. Zostało uznane za jedno z najważniejszych w podwodnej archeologii w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów przez Xaviera Nieto Prieto, wiceprzewodniczącego naukowego i technicznego organu doradczego Konwencji z 2001 roku (STAB).

Muzeum zawiera spektakularne znaleziska z wraków, a także kolekcję, która odtwarza całą meksykańską historię dzięki obiektom archeologicznym znalezionym pod wodą. Muzeum wykorzystuje nowe technologie do rekonstrukcji obiektów. Obrało sobie za cel promowanie i publiczny dostęp do tego dziedzictwa i stymulowanie badań archeologicznych. Muzeum Archeologii Podwodnej w Campeche jest przykładem tego, jak dziedzictwo podwodne można dzielić ze społeczeństwem dla jego korzyści i przyjemności. Muzeum zostało również ocenione przez STAB jako najlepsza inicjatywa dotycząca podwodnego dziedzictwa kulturowego.

Źródło: unesco.org, moderndiplomacy.eu

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*