W Meksyku znaleziono wieżę z ludzkich czaszek

Archeolodzy natrafili na wieżę, na którą składają się ludzkie czaszki. Należą do kobiet, mężczyzn i dzieci, które prawdopodobnie zostały złożone w ofierze azteckim bogom.

Do odkrycia doszło przy okazji wykopalisk wokół Templo Mayor, najważniejszej budowli o charakterze sakralnym dla Azteków. Również w tym rejonie mieściła się stolica Azteków, Tenochtitlan. Jak szacują naukowcy, czaszek jest kilkaset – niektóre źródła podają liczbę 650 – jednak, jak twierdzą, może ich być o wiele więcej. Wieża ma aż 6 m średnicy, a czaszki ułożone są cylindrycznie, jedna obok drugiej, poczynając od czaszek kobiet i dzieci.

Do tej pory znane były konstrukcje jedynie wypełnione czaszkami, które zrobiły wrażenie już na konkwistadorach. Jednak teraz po raz pierwszy naukowcy natrafili na wieżę z ludzkich czaszek i z tego powodu budzi wiele ciekawości wśród badaczy. Aztekowie kojarzeni są przede wszystkim z krwawego charakteru swojej religii, fakt więc, o wieży z ludzkich czaszek nie dziwi, lecz na pewno jako pewne novum  budzi ciekawość i zdumienie.

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*