IPN odnalazł ostatnią fotografię Danuty „Inki” Siedzikówny

Pracownik IPN, dr hab. Piotr Niwiński odnalazł ostatnią fotografię „Inki”. Zdjęcie przedstawia młodą sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK parę dni przed aresztowaniem przez komunistyczne służby 20 lipca 1946 r.

Zdjęcie bohaterskiej sanitariuszki IPN na swoich mediach społecznościowych opisał w takich słowach: „Pozując do tego zdjęcia sanitariuszka 5. Brygady Wileńskiej wiedziała, że jej rodzina jest bezpieczna – dopiero co spotkała się z siostrą, która przekazała jej dobre wieści. Danusia szykowała się do powrotu do oddziału – zdobyła już potrzebne medykamenty. Kiedy w połowie lipca 1946 roku robiono jej to zdjęcie, nie wiedziała, że lada chwila aresztuje ją ubecja”.

Fotografię podczas poszukiwań materiałów do swojej najnowszej publikacji odnalazł dr hab. Piotr Niwiński – historyk i politolog, pracownik Oddziału IPN w Gdańsku i profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

„W czerwcu 2020 r. przeglądałem, do pisanej aktualnie książki, akta dotyczące kilku młodych ludzi związanych z wileńską konspiracją. Była to sprawa wytoczona przez Urząd Bezpieczeństwa Reginie Sakowicz, jej bratu Walerianowi i Mieczysławowi Zajewskiemu. Skazano ich na kilkuletnie więzienie, a następnie, praktycznie do końca życia, inwigilowano i prześladowano” – wyjaśnił Niwiński w swoim artykule w „Biuletynie IPN”.

W tymże artykule dr hab. Niwiński wyjaśnia również powody, które każą przypuszczać, że sanitariuszka została w tej samej sukience aresztowana i rozstrzelana 28 sierpnia 1946 roku. Dzięki pracy zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka w 2014 roku odnaleziono ciało bohaterki. Jej uroczysty pogrzeb odbył się 28 sierpnia 2016 r., w 70. rocznicę jej śmierci, na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym.

Źródło: onet.pl, Twitter IPN
Fot. IPN

Tagi: IPN, Danuta „Inka” Siedzikówna, zbrodnie PRL, Inka, fotografia,

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*